Адвокатот на Марадона: Брзата помош возеше половина час, 12 часа мојот клиент остана без надзор од лекарите. Криминален идиотизам


Почина аргентинската фудбалска легенда Диего Марадона - МИА

Буенос Аирес, 26 ноември 2020 () – Матијас Морла, адвокат на починатиот поранешен аргентински фудбалер Диего Марадона, ги критикуваше лекарите кои требаше да се грижат за неговиот клиент.


 

– Необјасниво е дека 12 часа мојот пријател не доби внимание и беше оставен без надзор од медицинскиот персонал кој требаше да го стори тоа. Брзата помош возела половина час. Ова е криминално идиотизам. Овој факт не треба да се занемари и ќе ве замолам да ја испитате работата до крај. Како што Диего ми рече: ти си мојот војник, постапувај без милост “, рече Морла, осврнувајќи се на извештајот за смртта на обвинителството на општината Сан-Исидро.

Марадона почина вчера на 60-годишна возраст од срцев удар.