Адурис се збогува од Атлетик, играчите направија шпалир во чест на фудбалерот


Адурис се збогува од Атлетик, играчите направија шпалир во чест на фудбалерот - МИА

Билбао, 22 мај 2020 () – Напаѓачот на Атлетик Билбао, Ариц Адурис ја заврши кариерата. Денес, 39-годишниот Баскиец се збогува од клубот. Соиграчите во негова чест направија шпалир на „Сан Мамеш“.Поради коронавирусот, фудбалерите аплаудираа во маски, а на стадионот немаше навивачи.

– Не можев да замислам да се збогувам, ниту сè што ми се случи. Како дете, јас дури и не размислував за можноста да го носам дресот на Атлетик. Изненаден сум од љубовта што ја добив од вас последниве денови. Ова не е тажен момент, туку среќен. Долго време се борев со болка. Претходно, можев повеќе или помалку да го издржам напорот и да му помогнам на тимот, но како поминува времето, тоа е помалку и помалку. Секое тело има своја граница. Тоа е тоа. Сега екипата е подобра без мене, изјави Адурис.

Во 21 век, Адурис е најдобар стрелец на клубот. Вкупно, тој има 407 натпревари за тимот и постигнато 172 гола.


Вести

Регистрирани 1342 нови случаи на Ковид-19, оздравени 679 пациенти, починаа 22 лица

Од направени 3399 тестирања во последните 24 часа, регистрирани се 1342 нови случаи на Ковид-19, додека во исто време починаа 22 лица, а Институтот за јавно здравје регистрира 679 оздравени пациенти, соопшти Министерството за здравство. […]

Бизнис и економија

КСС: Недела неработен ден без правење хаос во Законот за работни односи

– Конфедерацијата на слободни синдикати предупредува дека со Предлог-измените во Законот за работни односи со кои недела треба да се прогласи за неработен ден ќе се направи хаос бидејќи со подзаконски акти ќе се утврдува […]

ССМ: Социјалниот дијалог дава резултати, потребата од Синдикатот и колективните договори се потврдува во најтешките моменти - МИА
Бизнис и економија

ССМ: Измените во ЗРО не одат во прилог недела да биде неработен ден

– Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ) смета дека предложените измени во Законот за работни односи од страна на Министерството за труд и социјална политика не одат во прилог на тоа недела да биде прогласена […]