Адетокумбо го надминува достигнувањето на Лери Бирд


Адетокумбо го надминува достигнувањето на Лери Бирд - МИА

Орландо, 1 август 2020 () – Кошаркарот на Милвоки бакс, Јанис Адетокумбо, постигна 36 поени, направи 15 скокови и 7 асистенции во победничкиот натпревар со Бостон (119:112).

Адетокумбо сега има 25 одиграни натпревари со 30+ поени, 15+ скокови и 5+ асистенции.

Така, лидерот на Бакс го надмина легендарниот Лери Бирд, во чија кариера се 24 вакви натпревари.

Во оваа статистичка категорија во НБА лигата, првото место и натаму е резервирано за Чарлс Баркли, со 32 вакви натпревари.

Покрај тоа, Адетокумбо го повтори рекордот на легендарниот центар на Сан Антонио, Дејвид Робинсон, со 35+ поени, 15+ скокови и 5+ асистенции по петти пат во иста сезона.


Вести

Земјава подготвена за полошо сценарио со Ковид-19 наесен, граѓаните мора да ги почитуваат мерките

Скопје, 7 август 2020 () – Евентуалното полошо сценарио со вирусот Ковид-19 наесен би значело поголема концентрација на луѓе во затворени простории, дополнителен број на заболени од сезонски грип што може да доведе до пренатрупување […]

Влада: Трошоците за СЈО се за стручните служби и за комуналии до престанокот на постоење на ова обвинителство - МИА
Вести

Партиите преговараат, роковите течат за создавање на новата влада

Скопје, 7 август 2020 () – Рокот за доделување на мандатот за состав на новата влада тече веќе трети ден. Политичките партии СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ во изминатите денови потврдија дека работат на создавање мнозинство од […]

Нови 29 позитивни на КОВИД-19 од 349 тестирања во изминатите 24 часа - МИА
Вести

Нови 113 случаи со Ковид-19, шест починати, 259 оздравени пациенти

Скопје, 6 август 2020 () – Во последните 24 часа се направени 1.543 тестирања, а регистрирани се 113 нови случаи со Ковид-19 во: Скопје-35, Куманово-12, Штип-23, Прилеп-1, Тетово-5, Струга-1, Битола-7, Охрид-6, Гостивар-15, Кочани-2, Пробиштип-1, Демир […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*