Маслинко и Соколов и во следната сезона во МЗТ

Скопје, 26 јуни 2018 (МИА) – Македонските репрезентативци Андреј Маслинко и Дарко Соколов и следната сезона ќе настапуваат за МЗТ Скопје Аеродром.

Од клубот соопштија дека ја искористиле клаузулата од договорот за да го задржат Маслинко и за следната сезона, во која се очекуваат тој да прикаже уште подобри партии и да се етаблира во еден од носителите на играта на МЗТ. Маслинко минатата сезона настапи на 22 средби во домашното првенство со просек од седум поени и 4,9 скока додека во АБА-лигата одигра 14 натпревари.

Соколов уште при доаѓањето во клубот од Аеродром во декември минатата година, потпиша договор на една ипол години поради што неговото останување во дресот на „металците“ воопшто и не беше ставено под знак прашалник.

Тој во неодамна завршеното првенство на Македонија имаше просек од 7,5 поени и 2,3 скока на 25 натпревари за МЗТ, а во АБА лигата настапи на седум средби со просечна реализација од 6,1 поен и 2,3 асистенции.

Од МЗТ информираат дека во тек се преговори со Дамјан Стојановски и со Марко Симоновски, а претходно во клубот се врати Љубомир Младеновски по една година помината во Словенија.

Воедно „металците“ потврдија дека е постигнат договорот со актуелниот тренер Ѓорѓи Кочов, кој ќе го води тимот во следните две сезони.


Вести

Протест за декриминализација на марихуаната пред Основниот кривичен суд во Скопје

Протест за декриминализација на марихуаната и поддршка на активистот Филип Достовски се одржа денеска пред зградата на Основниот кривичен суд во Скопје. Претседателот на здружението Зелена национална агенда за Македонија – ЗНАМ Огнен Узуновски, рече […]

Седум нови случаи со Ковид-19 во Пијанец и Малешевијата - МИА
Вести

Нови 152 случаи на Ковид 19, починале две лица

Во последните 24 часа се направени 1630 тестирања, а регистрирани се 152 нови случаи на Ковид-19, починале две лица, додека оздравени се 126 пацинети, соопшти денеска Министерството за здравство. Од новите случаи најмногу има во: […]

Вести

МОН со последни подготовки пред стартот на учебната година, за СОНК има недостиг на технички средства

– Анализите направени од Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК) покажуваат дека голем дел од училиштата немаат обезбедено технички средства за следење на онлајн настава, но од Министерството за образование и наука уверуваат дека […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*