20 репрезентации никогаш не играле на ЕУРОМакедонија и Финска наредното лето ќе дебитираат на континеталните фудбалски шампионати. Македонија, во баражот ја победи Грузија со 1:0, додека Финците преку квалификациите изборија пласман. Тие беа втори во својат група, зад Италија, а пред БиХ, Ерменија, Грција и Лихтенштајн.


 

Македонија и Финска се 34 и 35 селекција што ќе забележат настап на едно ЕП. 20 репрезентации никогаш не играле на ЕП, меѓу нив се Црна Гора и Босна и Херцеговина.

Покрај нив на листата се: Андора, Ерменија, Азербејџан, Белорусија, Кипар, Естонија, Фарски острови, Грузија, Гибралтар, Израел, Казахстан, Косово, Лихтенштајн, Луксембург, Малта, Молдавија и Сан Марино.