Предавање на европската пратеничка Јовева на Факултетот за безбедност


Европската пратеничка Ирена Јовева од Словенија денеска на Факултетот за безбедност – Скопје ќе одржи предавање на тема „Проширувањето на ЕУ и земјите од Западен Балкан пред нови предизвици“.

Од Факултетот за безбедност соопштија дека Јовева ќе има средба со проректорот на Универзитетот „Св.Климент Охрдиски„ проф.д-р Марјан Ѓуровски и деканот на Факултетот за безбедност-Скопје проф. д-р Никола Дујовски.

– Се очекува на средбата меѓу другото да стане збор за студиската програма „Безбедност и евроатлански интеграции“ и можноста преку програмата да се обезбеди одредена мобилност, волонтирање за време на студирањето на студентите и посета на европските институции во иднина, како и развивање на идна академска соработка со институции од Република Словенија и други од Европската Унија, информираа од Факултетот. 

Вести

Почнува судењето за „Рекет“

Во Кривичниот суд во Скопје денеска треба да се одржи првото рочиште за случајот „Рекет“ во кој се обвинети Бојан Јовановски – Боки 13, поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева и Зоран Милевски – Кичеец. […]

Вести

Апелација денеска не расправала за притворот на Боки 13

Апелацискиот суд денеска не ја разгледувал жалбата за притворот првообвинетиот во случајот „Рекет“ Бојан Јовановски. Од Апелацискиот суд за МИА, информираат дека денеска не е одлучувано по жалбата за притворот на Бојан Јовановски – Боки […]

Бизнис

Дизелот поскапува, бензините со иста цена

Цената на дизелот и Екстра лесното масло за домаќинство од полноќ се зголемува за половина денар, а бензините остануваат со иста цена, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика. Според ова, дизелот ќе се продава по […]