O2: Првпат после 30 години, во редовен експеримент оваа година не можело да се забележи кој е пушач!


⛔️ Првпат после 30 години, во редовен експеримент оваа година не можело да се забележи кој е пушач, а кој не, зошто 90% од студентите биле интоксицирани со цијаниди, како да работат во индустрија со олово.

Токсичниот воздух во Скопје е најверојатниот причинител.

Цијанидите во воздухот, ако ги изземеме цигарите, може да се од индустријата, металургијата, рударството, издувните гасови од возилата, пожари, горење на одредена пластика, понатаму согорувањето на одредени биомаси, комунален отпад, итн.

Сите сме длабоко интоксицирани од загадениот воздух, ама со 2 милиони евра Владата ќе го намалува аерозагадувањето. Колку да се каже дека нешто се направило.

⛔️ СЕКОЈА година 20 пати повеќе луѓе умираат од загадениот воздух во земјава од загинати во сообраќајни незгоди.

⛔️ СЕКОЈА година имаме повеќе жртви од загадениот воздух отколку од загинатите во конфликтот во 2001.

⛔️ 9 луѓе СЕКОЈ ДЕН умираат поради загадениот воздух во земјава.

⛔️ 3,200 умираат СЕКОЈА година во земјава поради загадениот воздух.

⛔️ 32,700 години на изгубен живот поради прерана смрт имаме СЕКОЈА година во земјава поради загадениот воздух.

Луѓе трујте се и умирајте слободно е пораката на Владата.

Балкан

Шпански туристи тероризирани од сопственик на ресторан кај Химара (ВИДЕО)

Албанската телевизија „Репорт“ објави екслузивно видео снимено од шпански турсти, кога сопственик на угостителски објект во Порто Палермо, кај Химара, се качил на хаубата на нивното комбе во движење и се обидел да се пресмета […]

Вести

Пациентот со западнонилска треска на Инфективната клиника и натаму во тешка состојба

Шеесет и шестгодишниот пациент заразен со западнонилска треска, кој е хоспитализиран на Клиниката за инфективни болести во Скопје се уште е во тешка здравствена состојба со манифестација на централниот нервен систем, изјави за МИА директорката […]

Вести

„Рекет“ – епизоди со специјално-обвинителски искази и партиски обвинувања

Официјалните активности на Обвинителството за расветлување на случајот „Рекет“ вчера продолжија со исказ на Бурим Рустеми, третиот обвинител од Специјалното јавното обвинителство (СЈО) кој сведочеше за прашања поврзани со истрагата „Поштенска банка“, која ја води […]