Мини детско игралиште за најмладите во Ново Лисиче

Општина Аеродром доби ново катче за најмладите во Ново Лисиче, лоцирано во непосредна близина на булеварот „Февруарски поход“.

Станува збор за мини детско игралиште изработено од гуми и други материјали, кои го изградија волонтери вработени во компанијата ЕВН „Македонија“ во рамките на проектот „ЕВН волонтира“.

Ова игралиште беше претставено денеска на Меѓународниот ден на волонтерите, на кој присуствуваа градоначалникот на Општина Аеродром Златко Марин, претседателот на Управниот одбор на ЕВН „Македонија“ Штефан Петер и Никица Кусиникова извршен директор на здружението на граѓани специјализирано во областите филантропија и општествена одговорност на претпријатија „Конект“.

EVN igraliste
EVN igraliste1
EVN igraliste2
EVN igraliste3
EVN igraliste4

Локацијата за поставување на детските реквизити ја одреди Општина Аеродром, којашто дополнително ќе го уреди и оплемени овој простор.

„Сакам да изразам голема благодарност до вработените од компанијата ЕВН Македонија, кои со голема посветеност го создадоа ова прекрасно катче во населбата Ново Лисиче. Дечињата добија ново безбедно место за игра, а возрасните уште еден потсетник за тоа колку е важно несебично да помагаме во заедницата“, изјави градоначалникот Марин, кој најави продолжување на соработката со оваа компанија.

„За нас е сосема природно да се грижиме за природната средина, за околината, меѓутоа и за целото општество. Сметам дека волонтирањето е една највисока цел на една општествено одговорна компанија, затоа што општествената одговорност не се покажува само преку донирањето, туку преку вклучувањето на вработените“, изјави Петер.

Во рамките на проектот „ЕВН волонтира“ досега се имплементирани повеќе од 30 проекти, а учество земале над 400 вработени во оваа компанија.

Вести

Заев и Ахмети ќе се обидат да најдат заеднички кандидат за претседател

Премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев и лидерот на ДУИ Али Ахмети на денешната средба во Клубот на пратениците заклучиле да направат обид да се најде заедничка личност за кандидат за претседател на државата. Заев […]

Бизнис

Бензините поскапуваат, дизелот останува ист

Од полноќ поскапуваат бензините, а цената на дизелот останува иста, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика. Согласно одлуката, новата цена на Еуросупер БС-95 се зголемува за пола денар, а Еуросупер БС-98 за еден денар. Така, […]

Вести

Пешов: Ако сум постапил погрешно на 27 април, ќе имаше барем дисциплинска

Доколку тогашниот министер за внатрешни работи Агим Нухиу ми дал наредба, а јас не сум постаил по неа тоа би било нотирано уште истата вечер, а министерот би повел дисциплинска постапка или пак кривична пријава, […]

Вести

Анкета:  За мнозинството граѓаните целосно или донекаде се важни вообичаените вакцини

За големо мнозинство од граѓаните (89,7 отсто) целосно или донекаде се важни вообичаените вакцини кои се применуваат во земјава, покажува анкетата спроведена од Македонски центар за меѓународна соработка (МЦМС) во врска со актуелната состојба со епидемијата […]

Вести

Отсуството на обвинетиот Илија Димовски го одложи судењето за „Талир“

Судењето за предметот „Талир“ на Специјалното јавно обвинителство, што се однесува за незаконско финансирање на партијата ВМРО-ДПМНЕ е одложено за 7 март поради отсуство на обвинетиот Илија Димовски. Судијата Осман Шабани, на почетокот информира дека […]

Вести

Ѕиѕикостас: Сѐ додека сум префект, на таблите ќе пишува Скопје, а не Северна Македонија

Префектот на грчката област Централна Македонија, Апостолос Ѕиѕикостас, вели дека додека е тој на чело на периферијата нема да се променат таблите на кои сега пишува Скопје за нашата земја, јави дописничката на МИА од […]

Интересно

Пијана жена повикала пожарникари да ѝ ја изгасат „душата која ѝ гори“

Во Уфа, престолнината на руската автономна Република Башкирија, пијана жена се јавила во противпожарната служба и ги повикала пожарникарите за ѝ ја изгаснат „душата која ѝ гори“. Видеото, снимено од пожарникари, се појави и на социјалните […]

Интересно

Портокалови алигатори повторно се појавија во САД

Два портокалови алигатора се забележани на плажата Сајпрус Рич во американската сојузна држава Јужна Каролина. Ова се случува само две години откако друг портокалов алигатор го изненади целиот свет. Необичната боја на животните повторно предизвика […]

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*