Мини детско игралиште за најмладите во Ново Лисиче

Општина Аеродром доби ново катче за најмладите во Ново Лисиче, лоцирано во непосредна близина на булеварот „Февруарски поход“.

Станува збор за мини детско игралиште изработено од гуми и други материјали, кои го изградија волонтери вработени во компанијата ЕВН „Македонија“ во рамките на проектот „ЕВН волонтира“.

Ова игралиште беше претставено денеска на Меѓународниот ден на волонтерите, на кој присуствуваа градоначалникот на Општина Аеродром Златко Марин, претседателот на Управниот одбор на ЕВН „Македонија“ Штефан Петер и Никица Кусиникова извршен директор на здружението на граѓани специјализирано во областите филантропија и општествена одговорност на претпријатија „Конект“.

EVN igraliste
EVN igraliste1
EVN igraliste2
EVN igraliste3
EVN igraliste4

Локацијата за поставување на детските реквизити ја одреди Општина Аеродром, којашто дополнително ќе го уреди и оплемени овој простор.

„Сакам да изразам голема благодарност до вработените од компанијата ЕВН Македонија, кои со голема посветеност го создадоа ова прекрасно катче во населбата Ново Лисиче. Дечињата добија ново безбедно место за игра, а возрасните уште еден потсетник за тоа колку е важно несебично да помагаме во заедницата“, изјави градоначалникот Марин, кој најави продолжување на соработката со оваа компанија.

„За нас е сосема природно да се грижиме за природната средина, за околината, меѓутоа и за целото општество. Сметам дека волонтирањето е една највисока цел на една општествено одговорна компанија, затоа што општествената одговорност не се покажува само преку донирањето, туку преку вклучувањето на вработените“, изјави Петер.

Во рамките на проектот „ЕВН волонтира“ досега се имплементирани повеќе од 30 проекти, а учество земале над 400 вработени во оваа компанија.

Балкан

Ѕанакопулос: Солун не треба да им врти грб на северните соседи

Денес се стремиме да пратиме порака на демократија, помирување, солидарност и разбирање, а во исто време, на најкатегоричен начин да изјавиме дека Македонија, Солун и Северна Грција не заслужуваат национализам, омраза и нетолеранција, вели портпаролот […]

Балкан

Државна прослава по повод формирањето на Војска на Косово

По денешното усвојување во косовското Собрание на законите со кои досегашните Безбедносни сили (ФСК) практично се трансформираат во Војска на Косово, во касараната на ФСК „Адем Јашари“ вечерва се одржа церемонија во организација на ФСК […]

Балкан

Ново обвинение против градоначалникот на Загреб

Хрватската Дирекција за борба против корупцијата (УСКОК) поднесе ново обвинение против загрепскиот градоначалник Милан Бандиќ. Како што пренесуваат хрватските медиуми, станува збор за две нови обвиненија од аферата „Аграм“. Првото е во врска со работата […]

Балкан

Српската листа ќе се жали на Уставен суд за Војската на Косово

Претседтелот на најголемата партија на косовските Срби, Српската листа, Горан Ракиќ, смета дека Приштина, со денешната одлуката досегашните Безбедносни сили (ФСК) да се трансформираат во Војска на Косово, изврши атак врз мирот во Косово и […]

Балкан

Харадинај: И Србија доби партнер во Војската на Косово

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај, по усвојувањето на законите со кои се формира Војската на Косово, изјави дека новата косовска воена формација ќе биде војска на мирот и во служба на сите кои живеат во Косово, […]

Балкан

Србија бара итна седница на СБ на ОН поради формирањето Војска на Косово

Шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ денеска најави оти Белград ќе побара одржување на итна седница на Советот за безбедност на Обединети нации поради формирањето на Војска на Косово. – Тоа е најдиректна закана по […]

Интересно

Натали Портман против законот што го дефинира Израел како „еврејска национална држава“

Холивудската актерка од израелско потекло, Натали Портман во интервју за лондонски „Ал Кудс ал Арабија“ го критикуваше донесениот изралски закон што го дефинира Израел како „еврејска национална држава“, усвоен јули годинава. – Законот е грешка, […]

Први оставете коментар

Вашиот коментар пишете го во празното поле:

Вашата емаил адреса нема да биде објавена.


*