Агенцијата за млади и спорт ќе ги соопшти најдобрите на конкурсот „Млади уметници“


Во Музејот на Град Скопје денеска ќе биде отворена изложба на дела и ќе бидат соопштени најдобрите на конкурсот ,,Млади уметници” на Агенцијата за млади и спорт.

На најдобрите млади уметници во категорииите:  сликарство, скулптура, графика, графички дизајн и фотографија, што ги избра комиисја од познати уметници, ќе им бидат доделени парични награди.

Агенцијата за млади и спорт по петти пат го организираше проектот „Млади уметници” чија цел е поттикнување на уметничкото изразување кај младата популација.


Без посета на гробиштата за Задушница и Духовден - МИА
Вести

Без посета на гробиштата за Задушница и Духовден

Скопје, 5 јуни 2020 () – Православните верници овој викенд за празникот Задушница и Духовден нема да може да ги посетат гробиштата. Забраната е согласно одлуката за забрана за движење на Владата, а според која […]

Забраната за движење не ја почитувале 33 лица, приведени 20, 112 лица не носеле заштитни маски - МИА
Вести

Скопје, Куманово, Штип, Тетово и 12 околни општини во 80-часовен карантин, останатите со дневни рестрикции

Скопје, 5 јуни 2020 () – Од синоќа во 21 часот тече 80-часовниот полициски час за граѓаните на сите општини во градот Скопје, околните скопски општини Арачиново, Зелениково, Илинден, Петровец и Студеничани, во Куманово, Липково, […]

Пехчевец го загуби животот при работа во шума - МИА
Вести

Едно лице нападнато со метален предмет на автобуска постојка во с.Петровец

На 03.06.2020 во 16.22 часот во СВР Скопје, Т.Д.(49) од с.Петровец, скопско, пријавил дека околу 08.00 часот на автобуска постојка во с.Петровец бил нападнат со метален предмет од едно лице. Се преземаат мерки за расчистување […]