Велигденски чоколадни мафини


Испробајте го овој рецепт за сочни чоколадни мафини со вкусен чоколаден крем…

Потребно е:
за мафините:
50 г какао во прав
100 г брашно
1 лажиче прашок за печиво
прстофат сол
160 г путер, на собна температура
180 г шеќер
1 ванилин шеќер
3 јајца
120 мл кисела павлака

за кремот:
200 мл слатка павлака
200 г млечно чоколадо

Подготовка:
– Во еден подлабок сад измешајте ги сите суви состојки – брашното, прашокот за печиво и какаото.

– Во друг сад пенесто изматете го путерот со шеќерот, ванилиниот шеќер и прстофат сол.

– Додадете ги јајцата едно по едно. Намалете ја брзината на миксерот и постепено дададете ги сувите состојки и киселата павлака.

– Смесата распоредете ја во калап за мафини, во кој претходно сте ставиле хартиени кошнички за печење. Секоја кошничка наполнете ја 3/4 од волуменот.

– Ставете да се печат во загреана рерна на 180 Целзиусови степени 15-20 минути. Проверете со дрвена чепкалка за заби дали се печени.

– Загрејте ја слатката павлака до вриење и додадете го чоколадото искршено на парчиња. Мешајте додека да се растопи чоколадото. Оставете го кремот да се излади на собна температура, а потоа кратко, околу 15 минути, ставете го во фрижидер. Извадете го од фрижидер и кратко изматете го со миксер.

– На секој мафин одозгора ставете по 2-3 лажичиња од кремот.

– На крај посипете со изрендано чоколадо и украсете со мали чоколадни јајца во боја.


Без посета на гробиштата за Задушница и Духовден - МИА
Вести

Без посета на гробиштата за Задушница и Духовден

Скопје, 5 јуни 2020 () – Православните верници овој викенд за празникот Задушница и Духовден нема да може да ги посетат гробиштата. Забраната е согласно одлуката за забрана за движење на Владата, а според која […]

Забраната за движење не ја почитувале 33 лица, приведени 20, 112 лица не носеле заштитни маски - МИА
Вести

Скопје, Куманово, Штип, Тетово и 12 околни општини во 80-часовен карантин, останатите со дневни рестрикции

Скопје, 5 јуни 2020 () – Од синоќа во 21 часот тече 80-часовниот полициски час за граѓаните на сите општини во градот Скопје, околните скопски општини Арачиново, Зелениково, Илинден, Петровец и Студеничани, во Куманово, Липково, […]

Пехчевец го загуби животот при работа во шума - МИА
Вести

Едно лице нападнато со метален предмет на автобуска постојка во с.Петровец

На 03.06.2020 во 16.22 часот во СВР Скопје, Т.Д.(49) од с.Петровец, скопско, пријавил дека околу 08.00 часот на автобуска постојка во с.Петровец бил нападнат со метален предмет од едно лице. Се преземаат мерки за расчистување […]