Турски пити со месо

За овие пити ќе ви биде потребна умешност во месење …

Потребно е:
за тестото:
500 г брашно
300 мл млеко
1 лажица кисело млеко
2 лажици сув квасец
1 лажица шеќер
1 лажица сол
1 лажица масло

за филот:
400 г мелено месо
1 главица кромид
1/2 чаша (од 200 мл) рендан кашкавал
4 парчиња “Зденка” сирење
малку сув магдонос
сол, бибер

Подготовка:
– Во еден сад ставете ги квасецот, шеќер и малку млака вода. Измешајте и оставете го квасецот да стаса.

– Во друг поголем сад ставете ги брашното, сол, млеко и масло. Додадете го стасаниот квасец и замесете тесто. Оставете го тестото да порасне, а за тоа време направете го филот.

– На малку масло пропржете го сецканиот кромид. Додадете го и месото и пржете додека не стане зрнесто. Кога ќе биде готово тргнете го на страна и во него додадете сол, бибер и сув магдонос. Измешајте и оставете да се излади.

– Потоа во месото додадете ги ренданиот кашкавал и „Зденка“ сирењето исецкано на мали коцки.

– Стасаното тесто поделете го на 8 делови. Обликувајте ги како топчиња, а потоа од секое топче развлечете што потенка кора.

– Превиткајте ги страните (како на сликата) и ставете од филот, а потоа повторно преклопете со тесто (како на сликата).

– Вака подготвените пити испржети ги на малку масло од двете страни додека не добијат убава боја.

Вести

Судењето за „27 април“ продолжува со завршни зборови на обвинетите

Во Кривичниот суд во Скопје продолжува судењето за случувањата во Собранието на 27 април 2017 година. Вчера завршни зборови дадоа дел од обвинетите. Судскиот процес започна во август минатата година и го води Добрила Кацарска, […]

Балкан

„Блиц“: САД подготвени на поекстремни потези кон Приштина

По одбивањето на Приштина да ги повлече таксите за производи од Србија, САД се подготвени на поекстремни потези, кои би требало да ги погодат директно политичките лидери на косовските Албанци и нивните главни проекти, пишува […]

Вести

Завршни зборови на одбраната на „Титаник 2“

Во Кривичниот суд за денеска е закажано ново рочиште за случајот за изборни нерегуларности на локалните избори во 2013 година „Титаник 2“ на кое завршни зборови треба да дава одбраната. Во „Титаник 2“ обвинети се лидерот […]

Вести

Нов состанок на Мешовитата македонско-бугарска експертска комисија

Дали да се препорача заедничко чествување на Цар Самоил, Гоце Делчев, Илинденското востание се меѓу личностите и настаните за кои ќе се дебатира  на четвртиот состанок на Мешовитата македонско-бугарска експертска комисија за историски и образовни […]

Вести

Заев и Ахмети ќе се обидат да најдат заеднички кандидат за претседател

Премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев и лидерот на ДУИ Али Ахмети на денешната средба во Клубот на пратениците заклучиле да направат обид да се најде заедничка личност за кандидат за претседател на државата. Заев […]

Бизнис

Бензините поскапуваат, дизелот останува ист

Од полноќ поскапуваат бензините, а цената на дизелот останува иста, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика. Согласно одлуката, новата цена на Еуросупер БС-95 се зголемува за пола денар, а Еуросупер БС-98 за еден денар. Така, […]

Интересно

„Квин“ ќе настапи во живо на доделувањето на Оскарите

Британскиот рок-бенд „Квин“ ќе настапи во живо на доделувањето на Оскарите в недела, објавија вчера организаторите. Биографскиот филм за славниот пејач Фреди Меркјури, „Боемска рапсодија“, има повеќе номинации. Годинава навршуваат 28 години од смртта на […]

Интересно

Пијана жена повикала пожарникари да ѝ ја изгасат „душата која ѝ гори“

Во Уфа, престолнината на руската автономна Република Башкирија, пијана жена се јавила во противпожарната служба и ги повикала пожарникарите за ѝ ја изгаснат „душата која ѝ гори“. Видеото, снимено од пожарникари, се појави и на социјалните […]

Интересно

Портокалови алигатори повторно се појавија во САД

Два портокалови алигатора се забележани на плажата Сајпрус Рич во американската сојузна држава Јужна Каролина. Ова се случува само две години откако друг портокалов алигатор го изненади целиот свет. Необичната боја на животните повторно предизвика […]

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*