Сицилијански макарони во сос од брокули


Оригинален рецепт од Сицилија во вашата кујна…

Потребно е:
500 г макарони
1 кг брокула, расцветана на помали цветчиња
40 г суво грозје
40 г пињоли
2 мали сардини
прстофат шафран
1 главица кромид, ситно исечкана
1 лажица доматно пире (концентрат од домати)
сол и црн пипер

Подготовка:
– Во големо тенџере, ставете вода да зоврие. Зовриената вода посолете ја и ставете ги цветовите брокула да се бланшираат 8 минути. Кога ќе омекнат, извадете ги со цедалка, ставете ги во сад и покријте ги. Водата не фрлајте ја, затоа што во неа треба да ги сварите макароните.

– Во тавче за пржење ставете малку маслиново масло. Кога ќе се загрее, ставете го кромидот да се пропржи. Кога ќе омекне, ставете ги сардините и гответе кратко. Ставете го концентратот од домати и 1 шолја од водата во која се вареа брокулите. Кога тоа ќе проврие, ставете ги пињолите и сувото грозје. Измешајте убаво и зачинете со шафран, сол и црн пипер, по вкус.

– Сварете ги макароните во водата во која се вареа брокулите.

– Кога макароните ќе бидат сварени ал денте, ставете ги брокулите и сварените тестенини во сосот. Поклопете со капак и оставете да се готви 10 минути.

– По 10 минути, сервирајте со рендан пармезан.


Без посета на гробиштата за Задушница и Духовден - МИА
Вести

Без посета на гробиштата за Задушница и Духовден

Скопје, 5 јуни 2020 () – Православните верници овој викенд за празникот Задушница и Духовден нема да може да ги посетат гробиштата. Забраната е согласно одлуката за забрана за движење на Владата, а според која […]

Забраната за движење не ја почитувале 33 лица, приведени 20, 112 лица не носеле заштитни маски - МИА
Вести

Скопје, Куманово, Штип, Тетово и 12 околни општини во 80-часовен карантин, останатите со дневни рестрикции

Скопје, 5 јуни 2020 () – Од синоќа во 21 часот тече 80-часовниот полициски час за граѓаните на сите општини во градот Скопје, околните скопски општини Арачиново, Зелениково, Илинден, Петровец и Студеничани, во Куманово, Липково, […]

Пехчевец го загуби животот при работа во шума - МИА
Вести

Едно лице нападнато со метален предмет на автобуска постојка во с.Петровец

На 03.06.2020 во 16.22 часот во СВР Скопје, Т.Д.(49) од с.Петровец, скопско, пријавил дека околу 08.00 часот на автобуска постојка во с.Петровец бил нападнат со метален предмет од едно лице. Се преземаат мерки за расчистување […]