Салата со млади компири и боранија

Осетете го вкусот на Медитеранот во вашата уста…

Потребно е:
1,8 кг млади компири
450 г сечкана боранија
3 големи испечени црвени пиперки, излупени и исечкани
115 г сечкан црвен кромид
200 г маслинки без семки
1 рака сечкан свеж магдонос
1 рака свежи листови рукола
1 краставица

за преливот:
2 лажици сенф
80 мл вински оцет
1/2 лажиче сол
80 мл маслиново масло

Подготовка:
– Компирите ставете ги да се варат во солена, ладна вода. Оставете да почне да врие на висока температура, а потоа смалете ја температурата и оставете ги да се доварат околу 15 минути, односно додека не омекнат. Исцедете ја водата и оставете ги компирите да се изладат.

– Во исто време во посебен сад сварете ја боранијата во солена вода додека не омекне. Исцедете ја и ставете ја во сад со ладна вода.

– Додека се варат компирите и боранијата подгответе го преливот. Во сад измешајте ги сенфот, оцетот, солта и маслиновото масло.

– Кога ќе се изладат компирите, исечете ги на половинки или, пак, ако се мали оставете ги цели и ставете ги во една длабока чинија. Додадете ги боранијата, пиперките исечени на ленти, кромидот, исечената краставица и маслинките.

– На крај додадете го преливот и измешајте. Оставете ја салатата да отстои, а пред да ја послужите посипете ја со сечкан свеж магдонос и листови рукола.


Вести

Собранието ги разреши Тевдовски, Фазлиу и Лика

Собранието вечерва ги разреши од функцијата министерот за финансии Драган Тевдовски, министерот за локална самоуправа Сухејл Фазлиу и министерот без ресор задолжен за спроведување на Рамковниот договор Хазби Лика. Министрите беа разрешени со мнозинство гласови. […]

Вести

Вкупно 12 повредени при експлозија на гас во станбена зграда во Виена (ДПЛ)

Вкупно 12 лица се повредени попладнево при експлозија на гас во една петкатна станбена зграда во австрискиот главен град Виена, соопшти вечерва локалната полиција. По експлозијата се урнал дел од зградата, поради што останатите станари […]

Вести

Финансиска полиција: Акцијата во Љуботен наменета против нелегалниот увоз на тутун

Управата за финансиска полиција денеска преку соопштение информира дека вчерашната акција спроведена во селата Љуботен, Сингелиќ, Визбегово и Арачиново била наменета против нелегалниот увоз, производство и трговија со недозволената сорта тутун „вирџинија“, а не била […]