Салата со црвен компир

Оваа интересна салата од компир е спој на крцкави и меки состојки. Како резултат добивате многу вкусен додаток на секое јадење.

Потребно е:
1 кг
 исчистен млад црвен компир
6 јајца
450 г сланина
1 кромид, ситно сечкан
1 целер, ситно сечкан
1/2 кг мајонез
сол, црн пипер

Подготовка:
– Во сад на рингла загрејте вода и сол. Ставете ги исчистените компири и варете ги 15-тина минути малку да омекнат. Исцедете ги и ставете ги во фрижидер да се изладат убаво.

– Јајцата ставете ги да се варат. Треба да бидат тврдо варени. Оставете ги да се изладат, па излупете ги. Исечкајте ги на парчиња.

– Парчињата сланина пропржете ги на масло во тава на рингла додека не станат крцкави. Ставете ги малку на кујнска хартија да се впие маснотијата и потоа со рака искинете ги на помали парчиња.

– Исечкајте го на парчиња и изладениот компир.

– Во еден подлабок сад измешајте ги сите состојки. Додадете го мајонезот, сол и црн пипер по вкус.

– Пред да ја послужите ставете ја салатата 1 час во фрижидер убаво да се излади.


Вести

За победа во прв круг потребни 904.066 гласови, во вториот 723.253

Денеска се одржува првиот круг од претседателските избори. На изборите право на глас имаат 1.808.131 избирач, кои можат да изберат меѓу тројца кандидати Блерим Река, Гордана Силјановска-Давкова и Стево Пендаровски. Во првиот круг победник може да […]

Вести

Отворена телефонска линија кај Омбудсманот за пријавување повреди на избирачко право

Граѓаните денеска на денот на одржувањето на првиот круг од Претседателските избори 2019, и предвремените избори за градоначалник за општините Охрид, Дебар и Ново Село ќе можат да пријават каква било повреда на избирачкото право […]

Вести

Граѓаните го избираат петтиот претседател, прв на Република Северна Македонија

Во Република Северна Македонија денеска се одржува првиот круг од шестите претседателски избори. Во претседателската трка се кандидатот на СДСМ и коалицијата Стево Пендаровски, на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата Гордана Силјановска-Давкова и Блерим Река, кој е поддржан од […]