Руско ќофте

Убава идеја за денешниот ручек …

Потребно е:
500 г мешано мелено месо (говетско и свинско)
1 јајце
неколку лажици лебни трошки
3 млади кромидчиња, ситно сецкани
300 г шампињони, сецкани на ливчиња
2 поголеми кисели краставички, исечени на стапчиња
250 мл неутрална павлака
1 лажица брашно
1 лажица мелена црвена пиперка
1 лажица сенф
малку свеж магдонос
сол, бибер
масло

Подготовка:
– Во еден сад ставете ги месото, јајцето, малку сол, бибер и лебните трошки. Со раце замесете ја смесата да се соединат сите состојки.

– Од оваа смеса кинете мали парчиња и со раце обликувајте ќофтенциња.

– Ќофтенцињата ставете ги да се пржат на врело масло да поруменат од сите страни. Готовите ќофтиња ставете ги на една чинија.

– На истото масло (додадете малку масло ако е потребно) испржете го сецканиот млад кромид и печурките околу 5 минути.

– Пред крај додадете ги и сецканите кисели краставички, брашното, мелената црвена пиперка, сенфот и павлаката. Оставете да почне да врие и потоа додадете ги и ќофтенцата. Зачинете по вкус.

– Горната смеса пресипете ја во огноотпорна тава и ставете да се пече во претходно загреана рерна на 200 целзиусови степени 15-тина минути.

– Пред служење посипете со сецкан свеж магдонос.

Вести

Јакимовски префлен од старата во новата зграда на Кривичниот суд во Скопје

Поранешнот градоначанк на Општина Карпош, Стевчо Јакимовски предмалку е префрлен од старата во новата зграда на Кривичниот суд. Во придружба на полицаец Јакимовски  пред новинарите извикна „ќе ги тепаме, не им се плашиме“, симболично покажувајќи […]

Вести

Јакимовски осомничен за бесправна легализација и откуп на земјиште

Одделот за сузбивање на организиран криминал и корупција на МВР до Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција поднесе кривични пријави против поранешниот градоначалник на Карпош, Стевчо Јакимовски и уште четири лица Т.Ѓ […]

Вести

За Јакимовски и уште две лица се бара притвор, а за шестмина мерки на претпазливост

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција до судијата на претходна постапка при Основниот суд Скопје 1 Скопје, достави предлог за определување мерка притвор против поранешниот градоначалник на […]

Вести

Рускоска за МИА: Јакимовски осомничен за злоупотреба на службена положба и овластувања

Поранешниот градоначалник на Општина Карпош Стефчо Јакимовски е осомничен за легализација на државно земјиште што било откупено по драстично пониска цена, за МИА изјави шефицата на Обвинителството за организиран криминал Вилма Рускоска. Според неа, станува […]

Вести

Јакимовски изведен пред истражен судија

Поранешниот градоначалник на Карпош и лидер на партијата ГРОМ Стевчо Јакимовски е приведен и изнесен пред судија на претходна постапка во Кривичниот суд во Скопје. Приведени се уште две лица, вработени во општина Карпош. Обвинението е […]

Вести

Приведен Стевчо Јакимовски

Поранешниот градоначалник на Карпош и лидер на партијата „Гром“ Стевчо Јакимовски утрово е приведен и е изнесен пред судија на претходна постапка во Кривичниот суд во Скопје. Обвинението е покренато од Основното јавно обвинителство, кое […]

Интересно

(ВИДЕО) Холандскиот претставник најголем фаворит на Евровизија

До Песната за Евровизија остануваат 56 дена, па обложувањата за годинешната победничка песна, почнаа. Според обложувалниците, со 21 отсто шанси за победа, на прво место се наоѓа Холанѓанецот Данкан Лоренс со песната „Arcade“. Песната на […]

Интересно

Познат рокер повика на бојкот на Евровизија

Поранешниот член на рок-групата Пинк Флојд, Роџер Вотерс упати повик до сите учесници на овогодишната Песна на Евровизија во Тел Авив, Израел, да ја бојкотираат. Рок-ѕвездата, пејач, гитарист, басист, текстописец и композитор, а сега и претставник […]

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*