Пита со ананас

Оваа многу вкусна и ароматична пита со ананас нема да погрешите ако ја направите…

Потребно е:
180 г
 шеќер
30 г путер
2 јајца, одделени жолчките од белките
80 г нишесте
1 лажиче екстракт од ванила
120 мл вода + 2 лажици
230 г ананас од конзерва или свеж
замрзнато лиснато тесто за пита
2 белки (од јајцата погоре)
прстофат сол
90 г шеќер
1 лажиче ванила

Подготовка:
– Во тенџерче ставете 3/4 од шеќерот и путер.

– Од двете јајца одделете ги жолчките од белките, и жолчките ставете ги во тенџерето.

– Сите состојки изматете ги убаво со миксер, додека да се растопи шеќерот.

– Ставете ја ванилата и изматете пак со миксер.

– На крај, ставете ги парчињата ананас. Ако се во поголеми парчиња, исечкајте ги поситно. Ставете и малку од сокот. Изматете со миксер додека да добиете еднолична смеса.

– Тенџерето ставете го на рингла загреана на средна температура и оставете го да прокрчка филот неколку минути, односно додека да се згусне филот и испари течноста. Филот треба да биде густ.

– За тоа време, тестото за пита ставете го во тавче за печење и испечете го 6-8 минути, додека да фати малку боја.

– Кога ќе биде тестото печено, ставете го филот и еднакво распоредете го. Покријте со пластична фолија, ставете го фрижидер и почнете со подготовка на шамот.

– Рерната загрејте ја на 200 целзиусови степени.

– Во длабок сад ставете ги белките, заедно со шеќерот, прстофат сол и ванила. Матете со миксер додека да добиете мазен и густ шам од белки. Шамот распоредете го еднакво врз питата.

– Со нож направете издигнати форми за да изгледа питата убаво додека се пече.

– Питата ставете ја во рерна 6-8 минути, додека да се зацрвени шамот. Не ја оставајте предолго, затоа што може да се препече и да биде сува.

Вести

Јакимовски префлен од старата во новата зграда на Кривичниот суд во Скопје

Поранешнот градоначанк на Општина Карпош, Стевчо Јакимовски предмалку е префрлен од старата во новата зграда на Кривичниот суд. Во придружба на полицаец Јакимовски  пред новинарите извикна „ќе ги тепаме, не им се плашиме“, симболично покажувајќи […]

Вести

Јакимовски осомничен за бесправна легализација и откуп на земјиште

Одделот за сузбивање на организиран криминал и корупција на МВР до Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција поднесе кривични пријави против поранешниот градоначалник на Карпош, Стевчо Јакимовски и уште четири лица Т.Ѓ […]

Вести

За Јакимовски и уште две лица се бара притвор, а за шестмина мерки на претпазливост

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција до судијата на претходна постапка при Основниот суд Скопје 1 Скопје, достави предлог за определување мерка притвор против поранешниот градоначалник на […]

Вести

Рускоска за МИА: Јакимовски осомничен за злоупотреба на службена положба и овластувања

Поранешниот градоначалник на Општина Карпош Стефчо Јакимовски е осомничен за легализација на државно земјиште што било откупено по драстично пониска цена, за МИА изјави шефицата на Обвинителството за организиран криминал Вилма Рускоска. Според неа, станува […]

Вести

Јакимовски изведен пред истражен судија

Поранешниот градоначалник на Карпош и лидер на партијата ГРОМ Стевчо Јакимовски е приведен и изнесен пред судија на претходна постапка во Кривичниот суд во Скопје. Приведени се уште две лица, вработени во општина Карпош. Обвинението е […]

Вести

Приведен Стевчо Јакимовски

Поранешниот градоначалник на Карпош и лидер на партијата „Гром“ Стевчо Јакимовски утрово е приведен и е изнесен пред судија на претходна постапка во Кривичниот суд во Скопје. Обвинението е покренато од Основното јавно обвинителство, кое […]

Интересно

(ВИДЕО) Холандскиот претставник најголем фаворит на Евровизија

До Песната за Евровизија остануваат 56 дена, па обложувањата за годинешната победничка песна, почнаа. Според обложувалниците, со 21 отсто шанси за победа, на прво место се наоѓа Холанѓанецот Данкан Лоренс со песната „Arcade“. Песната на […]

Интересно

Познат рокер повика на бојкот на Евровизија

Поранешниот член на рок-групата Пинк Флојд, Роџер Вотерс упати повик до сите учесници на овогодишната Песна на Евровизија во Тел Авив, Израел, да ја бојкотираат. Рок-ѕвездата, пејач, гитарист, басист, текстописец и композитор, а сега и претставник […]

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*