Пилешки ролнички


Вкусни пилешки залачиња во тесто …

Потребно е:
400 г сварено пилешко месо
200 г обарен кељ
3 полни лажици кисела павлака
6 јајца
3 полни лажици лебни трошки
1 китка свеж власец
1-2 гранчиња свеж магдонос
сол, бибер
500 г кори за пита
100 мл млеко
3 полни лажици брашно

Подготовка:
– Свареното и изладено пилешко месо ситно исецкајте го и ставете го во подлабок сад.

– Обарениот и изладен кељ исто ситно исецкајте го и додадете го кај пилешкото месо.

– Додадете уште 4 јајца, павлака, лебни трошки, ситно сецкан власец и магдонос и по вкус сол и бибер. Убаво измешајте за да се соединат сите состојки.

– Земете една кора, превиткајте ја на пола и на крајот ставете полна лажица од филот. Краевите благо завиткајте ги кон внатре и замотајте ја како ролничка. Повторувајте ја постапката додека да го потрошите целиот материјал.

– Во тенџере на рингла ставете масло да се загрее. Во меѓувреме изматете две јајца со млеко и брашно. Секоја ролничка благо потопете ја во смесата со јајца и ставете ги да се пржат во врело масло додека не поруменат од сите страни.

– Ролничките можете да ги послужите и топли и ладни.


Бизнис

Бензините поевтини до денар ипол, дизелот поскап за половина денар

– Цените на бензините од полноќ се намалуваат од денар до денар ипол, а цената на дизелот и Екстра лесното масло за домаќинство се зголемува за половина денар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика. Согласно […]

Вести

Нухиу: Заразени пет вработени во МВР, реален ризик од коронавирус во Полициската станица Петровец

– Заменик-министерот за внатрешни работи Агим Нухиу на својот фејсбук-профил напиша дека Полициската станица Петровец е во реален ризик од коронавирус. – Вирусот Ковид-19 почна да напаѓа и во Министерството за внатрешни работи. Потврдено дека […]

Вести

Конкурс за прием на средношколци во јавните ученички домови во 2020/2021

– Министерството за образование и наука денеска објави Конкурс за прием на ученици во 18 јавни ученички домови во учебната 2020/2021, во кои учениците од средно образование ќе бидат сместени и ќе имаат исхрана. Слободни се вкупно […]