Пченкарни мафини со фета сирење и млад кромид

Сервирајте ја на малку поинаков начин домашно направената проја …

Потребно:
2
 јајца
1 чаша (од 200 мл) брашно, половина пченкарно/половина пченично
1/2 чаша масло
1/2 чаша млеко
малку прашок за пециво
1/2 лажиче сол
1 младо кромидче
100 г фета сирење
малку шунка

Подготовка:
– Јајцата пенесто изматете ги со миксер, додадете сол, брашно, прашок за пециво, млеко и масл. Матете додека не добиете хомогена смеса.

– Шунката и младото кромидче ситно исецкајте ги, а фета сирењето издробете го. Овие состојки додадете ги во смесата со јајца и брашно. Измешајте со дрвена лажица.

– Во калапот за мафини ставете ги корпичките за мафини, или пак ако немате намастете го отворите од калапот со масло и посипете со малку брашно. Наполнете ги со смесата до врв. Ќе добиете 12 мафини.

– Ставете ги да се печат во загреана рерна на 180 целзиусови степени, 15-20 минути.

– Ако сакате да направите класична проја во тава, тогаш само удвоите ја количината на состојките.


Вести

Финансиска полиција: Акцијата во Љуботен наменета против нелегалниот увоз на тутун

Управата за финансиска полиција денеска преку соопштение информира дека вчерашната акција спроведена во селата Љуботен, Сингелиќ, Визбегово и Арачиново била наменета против нелегалниот увоз, производство и трговија со недозволената сорта тутун „вирџинија“, а не била […]

Вести

Анкета: Граѓаните поделени околу општиот впечаток за работата на Владата

Повеќе од половина од граѓаните или 51,3 проценти не ја одобруваат работата на Владата, наспроти 43,8 проценти кои ја одобруваат работата, покажува истражувањето за ставовите и довербата на граѓаните за работата на Владата на Агенцијата за […]

Вести

Заев го повлече предлогот да раководи со Министерството за финансии, ќе ја врши функцијата до изборот на нов министер

Премиерот Зоран Заев на денешната 103. седница на Собранието, на која се расправа по реконструкцијата на Владата, го повлече предлогот во исто време да биде и министер за финансии. Заев појасни дека согласно овлатувастувањата со […]