Најбрза пита со сирење


Изненадете ги домашните со оваа вкусна пита …

Потребно е:
10-12 кори за пита
околу 700 г сирење
3 јајца
4 лажици масло
2 полни лажици пченичен гриз
2 лажици кисела павлака
400 мл јогурт
сол, по вкус
1/2 кесичка прашок за пециво
парче путер

Подготовка:
– Во еден сад изматете ги јајцата и додадете ги издробеното сирење, маслото, гризот и прашокот за пециво. Потоа додадете ги јогуртот, киселата павлака и солта и убаво изматете.

– Тавата премачкајте ја со путер. Парчето путер растопете го.

– Секоја кора премачкајте ја со неколку лажици од филот и завиткајте ги како ролни. Потоа од нив направете полжавчиња. Наредете ги во тавата.

– Премачкајте ја питата со растопениот путер.

– Ставете да се пече во загреана рерна на 200 цезлиусови степени околу 20 минути.

– Послужете ја топла со кисела павлака, кисело млеко или јогурт.


Потврдени 120 нови случаи со Ковид 19, оздравени 16, починати двајца пациенти - МИА
Вести

Вкупно 180 нови случаи на КОВИД-19, двајца починати, најмногу заболени во Скопје

Скопје, 5 јуни 2020 () – Вкупно 180 нови случаи позитивни на КОВИД -19 се евидентирани во изминатите 24 часа, објави Министерството за здравство. Починати се двајца пациенти – едниот на возраст од 52 години […]

Во штипската текстилна конфекција се зголемува бројот на заразени работници - МИА
Вести

Потврдени 177 нови случаи на заболени со Ковид-19

– Во изминатото деноноќие во нашата земја се извршени 1.245 тестирања за Ковид-19, потврдени се нови 177 позитивни случаи. Од Институтот за јавно здравје за МИА информираа дека најмногу позитивни случаи од коронавирус се регистрирани […]

ССМ: Да ја спречиме злоупотребата на финансиска помош за работниците погодени од здравствено-економската криза - МИА
Вести

ССМ: Да ја спречиме злоупотребата на финансиска помош за работниците погодени од здравствено-економската криза

Скопје, 5 јуни 2020 () – Од Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ) соопштија дека до нив биле упатени низа поплаки кои укажуваат дека некои од компаниите кои се корисници на финансиска помош од државата […]