Мафини од тиква


Мафини сакаме сите, а тие се уште поубави во оваа сезона на тиквата. Лесно се прават и се многу вкусни.

Потребно е:
200 г тиква, испечена и измиксирана во пире
300 г брашно
1 прашок за печиво
1 лажичка цимет во прав
120 г шеќер во прав
3 јајца
50 мл млеко
50 мл масло за јадење
50 г суво грозје (по желба, претходно натопено во ликер)
100 г сечкани ореви

Подготовка:
– Во сад просејте ги брашното, прашокот за пециво, циметот и шеќерот.

– Во друг сад со миксер изматете ги јајцата, млекото, маслото и пирето од тиква. Полека, додавајте од смесата со брашно.

– На крај, ставете ги сувото грозје и сечканите ореви.

– Во калапот за мафини наредете хартиени корпи за мафини. Малку намачкајте ги со масло за јадење или путер и наполнете ги со 3/4 од смесата. Никако не ги преполнувајте затоа што во текот на печењето ќе почнат да течат и потоа нема да може да ги извадите од калапот.

– Протресете го калапот и ставете да се печат во рерна загреана на 250 целзиусови степени околу 30 минути, односно додека да бидат печени внатре (проверете со чепкалка за заби).

– Печените мафини оставете ги да се оладат малку пред да ги извадите од калапот.

– Сервирајте ги со налку наросен шеќер во прав врз нив.

Вести

Законот на ЈО во август, ако се постигне консензус

Владата вчера на седница го усвои Предлог-законот за Јавното обвинителство и донесе одлука да биде испратен на усвојување во Собранието со европско знаме и во скратена постапка. На предлог на Министерството за правда Владата прифати […]

Вести

Хан и Рикер доаѓаат во Скопје на средби со државниот врв и со опозицијата

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан утре доаѓа во Скопје на средби со државниот врв и со лидери на политички партии. Хан ќе се сретне со претседателот Стево Пендаровски, со премиерот Зоран Заев и со лидерот […]

Вести

Јанева негира вмешаност во „Рекет“, тврди дека некој со сите сили сака да го урне СЈО

Специјалната обвинителка во оставка Катица Јанева вчера на прес-конференција негираше дека е вмешана во случајот „Рекет“. Обвини дека против неа и нејзиното семејство се води хајка уште од самото стапување на функцијата, со цел нејзина […]