Крем супа од моркови

Оваа супа е неодолива како по својот изглед така и по својот вкус …

Потребно е:
3 лажици маслиново масло
1 главица кромид
1 црвена пиперка
600 г моркови
2 чешниња лук
1 лажиче изрендан свеж ѓумбир
1/2 лажиче издробен коријандер
1 коцка за зеленчукова супа
200 мл пасирани домати (свежи или од конзерва)
сол, бибер

Подготовка:
– На загреано масло додадете ги сецканиот кромид и пиперката исецкана на коцки и кратко пропржете ги.

– Додадете ги морковите исецкани на тркалца, изгмечениот лук, ѓумбирот, коријандерот, коцката за супа и додадете вода да се покријат сите состојки.

– Варете на тивко додека не омекне зеленчукот (околу 20-тина минути). Потоа тргнете ја од рингла и со рачен миксер убаво изблендирајте ја.

– Додадете ги испасираните домати и уште малку вода, по потреба. Вратете го садот на рингла и оставете ја супата да почне да врие. Додадете сол и бибер по вкус.

– Супата сипете ја во чинии и во секоја чинија додадете по една лажица кисела павлака, неколку капки масло од тиква и посипете со сецкан власец.


Вести

За победа во прв круг потребни 904.066 гласови, во вториот 723.253

Денеска се одржува првиот круг од претседателските избори. На изборите право на глас имаат 1.808.131 избирач, кои можат да изберат меѓу тројца кандидати Блерим Река, Гордана Силјановска-Давкова и Стево Пендаровски. Во првиот круг победник може да […]

Вести

Отворена телефонска линија кај Омбудсманот за пријавување повреди на избирачко право

Граѓаните денеска на денот на одржувањето на првиот круг од Претседателските избори 2019, и предвремените избори за градоначалник за општините Охрид, Дебар и Ново Село ќе можат да пријават каква било повреда на избирачкото право […]

Вести

Граѓаните го избираат петтиот претседател, прв на Република Северна Македонија

Во Република Северна Македонија денеска се одржува првиот круг од шестите претседателски избори. Во претседателската трка се кандидатот на СДСМ и коалицијата Стево Пендаровски, на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата Гордана Силјановска-Давкова и Блерим Река, кој е поддржан од […]