Ќофтенца од мисиркино месо и тиквички


Подгответе ги овие вкусни мали ќофтенца од мисиркино месо и тиквичка и нема да се покаете…

Потребно е:
1 помала главица кромид
400 г мелено мисиркино месо
1 јајце
1/2 лажичка сол
малку црн пипер
средна тиквичка
2-3 лажици лебни трошки
уште малку лебни трошки за валкање на ќофтенцата
масло за пржење

Подготовка:
– Исечкајте го кромидот што поситно, а тиквичката излупете ја и изрендајте ја на крупно ренде.

– Во еден сад ставете ги месото, јајцето, кромидот, лебните трошки и изренданата тиквичка. На крај додадете и сол и црн пипер. Со рака убаво замесете ги состојките за да се соединат.

– Од оваа смеса обликувајте мали топчиња, кои потоа ќе ги увалкате во лебни трошки.

– Ќофтенцата пржете ги во врело масло додека убаво не поруменат од сите страни.

– Пржените ќофтенца ставете ги во чинија на кујнска хартија за да се впие вишокот маснотија.

Идеја: Овие вкусни ќофтенца можете да ги послужите со кус-кус или, пак, некој обарен зеленчук.


Уште шест дена претставување на изборните понуди на партиите пред граѓаните - МИА
Вести

Уште шест дена претставување на изборните понуди на партиите пред граѓаните

Скопје, 7 јули 2020 () – Остануваат уште шест дена политичките партии и коалициите кои ќе учествуваат на предвремените парламентарни избори на 15 јули да ги претстават своите изборни програми пред граѓаните. Кампањата завршува на […]

Носењето заштитна опрема на носот и устата е задолжително, забрането е групирање на повеќе од две лица - МИА
Вести

Зголемен бројот на заразени и во соседството, можни се нови мерки на границите

Скопје, 7 јули 2020 () – Вкупно 78 случаи на Ковид-19 беа регистрирани во текот на вчерашниот ден. Иако бројката е значително помала во однос на претходните недели, сепак надлежните предупредуваат дека есенските денови се […]

Вести

ДСКС ќе одлучува за неколку приговори доставени од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата

Скопје, 7 јули 2020 () – Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) денеска ќе ја одржи 32. седница на која ќе разгледа неколку приговори поднесени од ВМРО-ДПМНЕ. Комисијата, како што е најавено, ќе разгледа […]