Арапски сендвич со мисиркино месо

Оригиналното име на овој сендвич е „шаварма“, многу познат во арапската кујна. Се подготвува со секакви видови на месо (јагнешко, козјо, говедско, пилешко…).

Потребно е:
2 л ладна вода
50 г шеќер
75 г сол
1,5 кг мисиркино месо
1 кг кромид, исечени на четвртинки
1 лажиче чубрица
2 лажички сол
2 лажички коријандер
1 лажиче ким
1 лажиче црн бибер
1 лажиче бел бибер
1 лажиче црвен пипер
8 лажички маслиново масло
8 пити леб
хумус
израелска салата (домати, краставички, кромид, магдонос, лимонов сок)

Подготовка:
– Во длабок сад ставете ги водата, солта и шеќерот. Мешајте додека да се растопат солта и шеќерот, ставете ги парчињата мисиркино месо и ставете во фрижидер да отстои од 30 до 60 минути. Потоа, извадете ги од течноста и избришете ги со кујнска крпа, убаво за да бидат суви.

– Во мал сад измешајте ги сите зачини (чубрица, сол, бибер, коријандер, црвен пипер).

– Парчињата кромид ставете ги во сад за печење, попрскајте ги со малку маслиново масло и ставете 1 лажиче од зачините.

– Врз нив наредете ги парчињата месо, попрскајте ги со маслиново масло и ставете го остатокот од зачините. Убаво измешајте, покријте со пластична фолија и ставете во фрижидер да отстои 4 часа.

– Понатаму, може да одберете дали ќе го подготвите месото на скара или во тавче за печење.

– Испечете ги парчињата кромид на скара, околу 2-3 минути од секоја страна, додека да омекнат.

– Потоа, ставете ги парчињата месо да се печат на скара од 1 до 3 минути на секоја страна.

– Кога ќе бидат испечени, оставете ги 2-3 минути на страна да се одморат, пред да ги исечете. Исечете ги на тенки парчиња.

– Секое парче леб наполнете го на следниов начин: намачкајте го лепчето со хумус, ставете неколку парчиња месо, малку кромид и израелска салата.


Бизнис

Фондот за Западен Балкан додели грантови за 24 проекти

Секретаријатот на Фондот за Западен Балкан во Тирана ја одржа дводневната партнерска работилница и церемонијата за доделување на грантови од 24-те победнички проекти од вториот повик на ВБФ. На настанот присуствуваа високи претставници од министерства за […]

Вести

Протест на жителите на Гази Баба против преселбата на Центарот за зависности во нивната населба

Жителите на Гази Баба денеска одржаа протест против најавата за дислокација на Центарот за одвикнување од зависности од Општина Кисела Вода во простории на поранешната фабрика „Металски завод – Тито“, во населбата Маџари. Учесниците на […]

Вести

Марш за Денот на параплегијата и дистрофијата во Скопје

Денот на параплегијата и дистрофијата денеска беше одбележан со марш организиран од Националниот сојуз на лица со попреченост „Мобилност“, под слоганот „Силата не е во чекорењето, силата е во издржливоста!” Неколку години по ред, секцијата […]