Арапски сендвич со мисиркино месо

Оригиналното име на овој сендвич е „шаварма“, многу познат во арапската кујна. Се подготвува со секакви видови на месо (јагнешко, козјо, говедско, пилешко…).

Потребно е:
2 л ладна вода
50 г шеќер
75 г сол
1,5 кг мисиркино месо
1 кг кромид, исечени на четвртинки
1 лажиче чубрица
2 лажички сол
2 лажички коријандер
1 лажиче ким
1 лажиче црн бибер
1 лажиче бел бибер
1 лажиче црвен пипер
8 лажички маслиново масло
8 пити леб
хумус
израелска салата (домати, краставички, кромид, магдонос, лимонов сок)

Подготовка:
– Во длабок сад ставете ги водата, солта и шеќерот. Мешајте додека да се растопат солта и шеќерот, ставете ги парчињата мисиркино месо и ставете во фрижидер да отстои од 30 до 60 минути. Потоа, извадете ги од течноста и избришете ги со кујнска крпа, убаво за да бидат суви.

– Во мал сад измешајте ги сите зачини (чубрица, сол, бибер, коријандер, црвен пипер).

– Парчињата кромид ставете ги во сад за печење, попрскајте ги со малку маслиново масло и ставете 1 лажиче од зачините.

– Врз нив наредете ги парчињата месо, попрскајте ги со маслиново масло и ставете го остатокот од зачините. Убаво измешајте, покријте со пластична фолија и ставете во фрижидер да отстои 4 часа.

– Понатаму, може да одберете дали ќе го подготвите месото на скара или во тавче за печење.

– Испечете ги парчињата кромид на скара, околу 2-3 минути од секоја страна, додека да омекнат.

– Потоа, ставете ги парчињата месо да се печат на скара од 1 до 3 минути на секоја страна.

– Кога ќе бидат испечени, оставете ги 2-3 минути на страна да се одморат, пред да ги исечете. Исечете ги на тенки парчиња.

– Секое парче леб наполнете го на следниов начин: намачкајте го лепчето со хумус, ставете неколку парчиња месо, малку кромид и израелска салата.

Вести

Јакимовски префлен од старата во новата зграда на Кривичниот суд во Скопје

Поранешнот градоначанк на Општина Карпош, Стевчо Јакимовски предмалку е префрлен од старата во новата зграда на Кривичниот суд. Во придружба на полицаец Јакимовски  пред новинарите извикна „ќе ги тепаме, не им се плашиме“, симболично покажувајќи […]

Вести

Јакимовски осомничен за бесправна легализација и откуп на земјиште

Одделот за сузбивање на организиран криминал и корупција на МВР до Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција поднесе кривични пријави против поранешниот градоначалник на Карпош, Стевчо Јакимовски и уште четири лица Т.Ѓ […]

Вести

За Јакимовски и уште две лица се бара притвор, а за шестмина мерки на претпазливост

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција до судијата на претходна постапка при Основниот суд Скопје 1 Скопје, достави предлог за определување мерка притвор против поранешниот градоначалник на […]

Вести

Рускоска за МИА: Јакимовски осомничен за злоупотреба на службена положба и овластувања

Поранешниот градоначалник на Општина Карпош Стефчо Јакимовски е осомничен за легализација на државно земјиште што било откупено по драстично пониска цена, за МИА изјави шефицата на Обвинителството за организиран криминал Вилма Рускоска. Според неа, станува […]

Вести

Јакимовски изведен пред истражен судија

Поранешниот градоначалник на Карпош и лидер на партијата ГРОМ Стевчо Јакимовски е приведен и изнесен пред судија на претходна постапка во Кривичниот суд во Скопје. Приведени се уште две лица, вработени во општина Карпош. Обвинението е […]

Вести

Приведен Стевчо Јакимовски

Поранешниот градоначалник на Карпош и лидер на партијата „Гром“ Стевчо Јакимовски утрово е приведен и е изнесен пред судија на претходна постапка во Кривичниот суд во Скопје. Обвинението е покренато од Основното јавно обвинителство, кое […]

Интересно

(ВИДЕО) Холандскиот претставник најголем фаворит на Евровизија

До Песната за Евровизија остануваат 56 дена, па обложувањата за годинешната победничка песна, почнаа. Според обложувалниците, со 21 отсто шанси за победа, на прво место се наоѓа Холанѓанецот Данкан Лоренс со песната „Arcade“. Песната на […]

Интересно

Познат рокер повика на бојкот на Евровизија

Поранешниот член на рок-групата Пинк Флојд, Роџер Вотерс упати повик до сите учесници на овогодишната Песна на Евровизија во Тел Авив, Израел, да ја бојкотираат. Рок-ѕвездата, пејач, гитарист, басист, текстописец и композитор, а сега и претставник […]

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*