Во Врапчиште и во Маврово-Ростуше почна гласањето на сите избирачки места

Првиот круг од шестите претседателски избори уторово почна на сите 39 избирачки места во општина Маврово-Ростуше.

Во избирачкиот список на територијата на Маврово Ростуше запишани се 9. 721 граѓанин со право на глас, кои гласаат на 39 избирачки места. Претседателот на ОИК Маврово Ростуше, Харис Ибраими потврди дека се обезбедени сите услови за спроведување на првиот круг од изборите за претседател.

Во Маврово-Ростуше вчера избирачкото право го искористија шест граѓани од седум пријавени.

Првиот круг од шестите претседателски избори утрово почна и на сите 39 избирачки места во општина Врапчиште.

Претседателот на ОИК Врапчиште Имер Ќазими потврди дека се обезбедени сите услови за спроведување на првиот круг од изборите за претседател и гласањето почнало навреме.

Во избирачкиот список на територијата на Врапчиште запишани се 25.594 граѓани со право на глас  Во текот на вчерашниот ден во оваа општина гласаа девет лица.


Вести

Ратификуван Договорот за реципрочно признавање на возачките дозволи со Косово

Собранието денеска го изгласа Законот за ратификација на Договорот со Владата на Косово за реципрочно признавање на возачките дозволи и ја констатираше оставката на Горан Трајковски од функцијата директор на Дирекцијата за заштита на лични […]

Вести

ЗНМ: Да се повлече обвинението против Кежаровски

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) денеска на прес-конференција побара од Основното јавно обвинителство да го повлече, а од Кривичниот суд да го отфрли обвинението против новинарот Томислав Кежаровски. Претседателот на ЗНМ Младен Чадиковски соопшти […]

Вести

Средба Пендаровски – Џафери во Вила Водно

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска ќе има средба со претседателот на Собранието, Талат Џафери. Средбата ќе се одржи во Вила Водно, соопштија од кабинетот на претседателот. Ова е нивна прва официјална средба […]