МВР подготвено да обезбеди достојна и безбедна изборна атмосфера

Министерството за внатрешни работи соопшти дека е целосно подготвено да обезбеди достојна и безбедна атмосфера, во која секој граѓанин ќе може да си го оствари своето избирачко право.

Од МВР велат дека согласно своите надлежности, го следат целиот изборен процес, со цел денот на гласање да мине мирно, непречено и достоинствено како што му прилега на едно демократско и слободно општество. Истакнуваат дека одлучно и бескомпромисно ќе го превенираат секој обид за нарушување на избирачкиот процес независно каде или од кого.

Во изминатиот период полициските службеници минале низа плански активности за квалитетно и ефикасно набљудување и обезбедување на севкупниот изборен процес од неговиот почеток до неговиот крај.


Вести

Ратификуван Договорот за реципрочно признавање на возачките дозволи со Косово

Собранието денеска го изгласа Законот за ратификација на Договорот со Владата на Косово за реципрочно признавање на возачките дозволи и ја констатираше оставката на Горан Трајковски од функцијата директор на Дирекцијата за заштита на лични […]

Вести

ЗНМ: Да се повлече обвинението против Кежаровски

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) денеска на прес-конференција побара од Основното јавно обвинителство да го повлече, а од Кривичниот суд да го отфрли обвинението против новинарот Томислав Кежаровски. Претседателот на ЗНМ Младен Чадиковски соопшти […]

Вести

Средба Пендаровски – Џафери во Вила Водно

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска ќе има средба со претседателот на Собранието, Талат Џафери. Средбата ќе се одржи во Вила Водно, соопштија од кабинетот на претседателот. Ова е нивна прва официјална средба […]