Во Македонија се случува фијаско во справување со кризата предизвикана од корона вирусот


Македонија е црна точка во регионот и во Европа, а кластерот СДСМ е ризик за граѓаните.

Многу се опасни тезите на Заев и Филипче дека вирусот слабее.

Уште поопасни се тврдењата дека имаат контрола и ги знаат кластерите.

Дека не е така говори фактот дека секојдневно има над 10 проценти новоинфицирани со корона од тестираните.

Фијаското во справување со корона кризата на медицински план се отсликува и на економски план.

За тоа говорат податоците.

Има потфрлање од планот на УЈП во собирање на даноците. На почетокот на годината планот за наплата даноците за првите пет месеци вели дека УЈП ќе наплати речиси 38,5 милијарди денари, а денес реализацијата е околу 29 милијарди денари. Односно има наплата околу 75 проценти, што збачи потфрлање за 25 проценти!

Ако се следи структурата на наплатени даноци, податоците кај данокот на добивка има потрлање за 45 проценти, кај персоналниот данок на доход потфрлањето е околу 25 проценти, а кај данокот на додадена вредност има најголемо потфрлање повеќе од 47 проценти!

Дека економијата се движи во амбис покажува индустриското производство. Индустриското производство во април месец има намалување за 33,5 проценти. Преработувачката индустрија која најмногу учествува во креирање на економијата има пад од 40 проценти.

Бројката на вработени во индустријата само во април е намалена за 5,1 процент.

Капиталните инвестиции се катастрофални.  Реализирани само околу 18 проценти од планот предвиден со ребалансот на Буџетот.

Состојбата е алармантна и кога станува збор за дефицитот, односно зголемен е долгот, а го плаќаат граѓаните. Според проценките до крајот на годината секое семејство ќе биде задолжено за дополнителни 1.500 евра.

Потребна е стратегија за решавање на кризата настана од корона вирусот, а не пи-ар настапи на претставници на власта.

Заев и Филипче можат само да донесат повеќе криминал, повеќе корупција, поголем дебакл во справување со корона кризата.

Ако СДСМ не знае, ВМРО-ДПМНЕ знае како да излезе од кризата. Доаѓа обновата. Обновата победува.

 

 

Со почит,

Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ


Вести

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

Според последните податоци, во светот до сега се регистрирани 11.284.105 лица заразени со новиот коронавирус. Од нив умреле 530.918, а оздравеле 6.392.037 лица. Тирана- Во Албанија во последните 24 часа биле регистрирани 67 новозаразени лица, […]

Партиите не отстапуваат од средби со граѓаните, но ветуваат почитување на мерките - МИА
Вести

Предизборната кампања на средина, се вжештува реториката

– Предизборната кампања за предвремените парламентарни избори на 15 јули е на средина, а партиите ја вжештуваат дебатата за економијата, правната држава и корупцијата. Партиите своите изборни програми и денеска ќе ги претстават на средби […]

Засега нема препорака за затворање на границите со Србија и со Косово - МИА
Вести

Засега нема препорака за затворање на границите со Србија и со Косово

Скопје, 4 јули 2020 () – Засега нема препорака од Комисијата за заразни болести ниту пак одлука за затворање на границите со Србија и со Косово, потврди вчера премиерот Оливер Спасовски и истакна дека во […]