Во Крива Паланка 50,78 отсто илезеност до 15 часот, во Кратово 37,69


Излезноста во општина Гевгелија зголемена на 35 отсто - МИА

Крива Паланка, 15 јули 2020 () – До 15 часот во општина Крива Паланка на гласање излегле 50,78 отсто од вкупниот број граѓани со право на глас.

Според информациите од ОИК, Крива Паланка, право на глас имаат 16.986 граѓани, а до 15 часот во оваа општина гласале 8625 граѓани.

Во општина Кратово, пак, до 15 часот глaсале 37,69 отсто од вкупнито број граѓани со право на глас, или од вкупно регистрирани 7.881 граѓани од избирачкито список за оваа општина, гласале 2970 лица.

Во Општина Ранковце излезеноста до 15 часот изнесува 38,9 отсто или 1171 граѓанин од вкупно 3010 граѓани што имаат право на глас. ид/


Вести

Во светот речиси 46 милиони луѓе заразени со Ковид-19

Бројот на заразени со новиот коронавирус во светот моментно е 45.954.499, регистрирани се досега 1.194.485 смртни случаи и има 33.275.706 оздравени. Русија Во последните 24 часа во Русија се регистрирани повеќе од 18.000 нови случаи […]

Вести

ЕУ очекува што е можно побрзо договор за преговарачката рамка и старт на преговорите за членство

-Евроамбасадорот Дејвид Гир се надева дека што е можно побрзо ќе биде постигнат договор за преговарачката рамка и ќе може да се одржи меѓувладината конференција за старт на преговорите за членство на земјава во ЕУ, […]

Вести

Градинките и училиштата остануваат отворени, засега во нив нема жаришта на коронавирусот

– Градинките и училиштата во кои настава посетуваат деца до трето одделение и натаму остануваат отворени. Надлежните велат дека засега ситуацијата е под контрола и оти нема ширење на зараза од коронавирусот во овие установи. […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*