ВМРО-ДПМНЕ: Режимот на Заев е недемократски, хибриден и коруптивенРежимот на Заев е антимакедонски.

Криминално рекетарската влада на СДСМ и Зоран Заев ја довлечка државата на дното на Европа и Светот според индексот на корупција.

На листата на Транспаренси Интернешнал, Македонија се најде на 106 место во друштво на Монголија и Брегот на Слоновата Коска, податок кој говори дека власта предводена од аболицираниот Заев и неговиот наследни Оливер Спасовски штити криминал и тоне во корупција на највисоко ниво.

Македонија бележи фрапантен пад за 13 места според Индексот на корупција, што дополнително го потврдува фактот дека проблемот со криминалот, корупцијата, рекетирањето ескалира, а институциите не реагираат под притисок на власта.

Според угледното списание „Економист“ Република Македонија е оценета како хибриден режим што претставува исклучително поразителна оценка за владеењето на правото и правната држава.

Македонија е земја во која кршењето на законите, селективната правда, узурпирањето на институциите стануваат редовен декор.

Затоа инвеститорите бегаат, а економијата тоне. Затоа Македонија е земја од регионот со најнизок раст на платите за 2019 година, а според Евростат дури 36,9 проценти од домаќинствата имале проблеми со навремено плаќање на режиски сметки во изминатите 12 месеци.

Додека граѓаните стануваат се посиромашни, високите функционери од власта си делат милионски тендери на криминален начин.

Македонија мора да се справи со корупцијата. Недопирливоста на одговорните за корупција е секојдневие кое треба да се искорени, а синџирот на корумпираност во високите кругови на власта на СДСМ мора да се прекине.

На 12-ти април доаѓа обнова на Македонија. По 12-ти април следува одговорност. Заев и СДСМ – никогаш повеќе.

Со почит,
Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ


Научниците се уште не се согласни дали е можна инфекција со Ковид-19 од воздух - МИА
Вести

Преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

Според најновите податоци, во светот со новиот коронавирус до сега се заразени 33.385.696 лица. Од последици од Ковид-19 починале 1.003.405 пациенти, а оздравеле 24.688.610 луѓе. – Во изминатите 24 часа во Косово се забележани три […]

Гордана Јанкуловска упатена во КПУ-Идризово за случајот „Тенк” - МИА
Вести

Гордана Јанкуловска упатена во КПУ-Идризово за случајот „Тенк”

Скопје, 28 септември 2020 () – Поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкуловска, е упатена во КПУ – Идризово, за издржување на казната затвор од четири години како осудена во предметот „Тенк”, потврдуват за од […]

Вести

Адвокатите бараат ослободителна пресуда за Јанакиески за „Насилство во Центар“

– Адвокатите на поранешниот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески денеска во завршни зборови за предметот „Насилство во Центар“ побараа тој да биде ослободен од обвинение. Адвокат Димитар Дангов побара Обвинителството да го повлече […]