ВМРО-ДПМНЕ на сите театарски работници им го честита 27-ми март Светскиот ден на театарот


ВМРО-ДПМНЕ на сите театарски работници им го честита 27-ми март Светскиот ден на театарот! За жал, некои театарски уметници кои се ангажирани на сцените на македонските театри, немаат можност да се израдуваат и достоинствено да го прослават денешниот празник.Имено, со доаѓањето на власт на СДСМ, и за само 10 месеци, Владата на СДСМ успеа до крајни граници да ги девалвира и Министерството за култура и сите културните установи во Републиката. Владата на СДСМ ја руши меѓународната репутација на македонската културата и држава воопшто. Скандал без преседан е, Македонската опера и балет со месеци да доцни со исплата на странските уметници кои хонорарно се ангажирани, а во исто време да се трошат илјадници евра на скапи репрезентации по ресторани и хотели.

Јапонскиот балетан, Кенто Терашита, е само еден од неколкумината странски уметници кои хонорарно се ангажирани во Македонската опера и балет и на кои три месеци не им е исплатен заработениот  хонорар. Терашита на својот фејсбук профил, разочаран во врска со проблемот при исплатата, праша дали МОБ е професионална институција, дали ова е национална установа и дали оваа ситуација е нормална во Македонија.

Недозволиво е уметник кој си го исполнил договорот и ја завршил работата за која бил ангажиран да чека со месеци да му биде исплатен хонорарот. Дополнително скандалозен е фактот што истиот, поради недостиг на материјални средства, не може да оди на лекарски третман, иако е повреден на проба во институцијата која што го ангажирала.

ВМРО-ДПМНЕ цени дека скандалозните постапки и процедури при донесувањето на Годишната програма за работа во културата за 2018-та година е главната причината зошто националните установи повеќе од три месеци се оставени без буџетска поддршка и не се во состојба да ги подмируваат елементарните обврски за работа.

Алаѓозоски и СДСМ, со своето неодговорно владеење, се директно одговорни за целата штета што ќе ја причинат врз угледот на Република Македонија. Министерот Алаѓозоски ја руши сликата за државата во земјата, но и во странство. Уметниците не смеат да бидат жртви на неодговорноста на министерството раководено од Алаѓозоски. Уметниците не смеат да страдаат додека тој се луксузира. ВМРО-ДПМНЕ прашува: Дали е ова дното на неодговорноста, непрофесионализмот и дилетантизмот на оваа гарнитура во Министерството за култура?!

ВМРО-ДПМНЕ бара ресорниот министер да ја понесе комплетната морална и политичка одговорност, не само за овој случај, туку и за целокупните состојби во македонската култура.


Вести

Русинот Радик Тагиров, осомничен за убиство на 26 жени, ги призна злосторствата

Радик Тагиров, 38-годишниот жител на рускиот град Казан, кој денеска беше осомничен за убиството на 26 постари жени во 12 региони од земјата, ги призна своите злосторства, а снимката со неговото признание ја објави руското […]

Вести

Владата го именува Владо Бучковски за специјален претставник за Бугарија

Владата на денешната седница го именува Владо Бучковски за специјален претставник за Бугарија, потврди за МИА владиниот портпарол Душко Арсовски. Бучковски е универзитетски професор и поранешен премиер и министер за одбрана.

Вести

Владата ќе побара од Собранието нови шест месеци кризна состојба

Владата на денешната седница го прифати предлогот на Групата за процена во ЦУК да биде побарано продолжување на кризната состојба во државата за уште шест месеци, потврдија за МИА од владината прес-служба. Предлогот ќе биде […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*