ВМРО-ДПМНЕ: Економијата тоне, СДСМ не знае да ја води државатаДодека земјите од регионот и Европа бележат голем раст  Република Македонија е повторно на нула.

Република Македонија  бележи 46  пати помал раст на економијата од Србија, а  35 пати помал раст од Бугарија. Државата е далеку зад Полска, која има 51 пати поголем раст.

Растот на БДП од 0.1%  кој денеска го објави ДЗС  е показател дека оваа влада ниту знае, ниту умее, да работи. Живот дојде само за  Зоран  Заев и  Кочо Анѓушев, другите очигледно амa преживуваат.

Економијата е погодена од економското цунами предизвикано од ЕВРО  Заев, градежништвото кое е мотор на економијата и кое влече  20 – тина попратни гранки е во пад од 37%. Додека гранката на иднината  секторот информации и телекомуникации бележи пад од  7%.

Катастрофата во економијата се чувствува на секаде, а неа најмногу ја чувствуваат граѓаните, кои со се помали плати плаќаат се поскапи  продукти.

И  додека целата економија е во општ пад, процентот на бруто инвестициите бележи пад од 9%.

ЕВРО Заев создава безнадежност и апатија во економијата. Граѓаните  се со изневерени очекувања, Република Македонија оди забрзано кон дното.  Ова  мора да запре. Граѓаните немаат втор живот. Република Македонија мора да тргне напред. Државата заслужува подобро. Граѓаните заслужуваат подобро. Македонија ќе победи.


Научниците се уште не се согласни дали е можна инфекција со Ковид-19 од воздух - МИА
Вести

Преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

Според најновите податоци, во светот со новиот коронавирус до сега се заразени 33.385.696 лица. Од последици од Ковид-19 починале 1.003.405 пациенти, а оздравеле 24.688.610 луѓе. – Во изминатите 24 часа во Косово се забележани три […]

Гордана Јанкуловска упатена во КПУ-Идризово за случајот „Тенк” - МИА
Вести

Гордана Јанкуловска упатена во КПУ-Идризово за случајот „Тенк”

Скопје, 28 септември 2020 () – Поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкуловска, е упатена во КПУ – Идризово, за издржување на казната затвор од четири години како осудена во предметот „Тенк”, потврдуват за од […]

Вести

Адвокатите бараат ослободителна пресуда за Јанакиески за „Насилство во Центар“

– Адвокатите на поранешниот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески денеска во завршни зборови за предметот „Насилство во Центар“ побараа тој да биде ослободен од обвинение. Адвокат Димитар Дангов побара Обвинителството да го повлече […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*