Во Владата средба со тимовите за спасување што помагаа во Албанија


Вицепремиерите за внатрешни работи, Оливер Спасовски, и за европски прашања,  Бујар Османи, и директорот на Дирекцијата за заштита и спасување (ДЗС), Аднан Џафероски, во присуство на албанскиот амбасадор во држвава Фатос Река, денеска во Владата се заблагодарија на републичките сили за заштита и спасување, кои со владина одлука беа упатени во Албанија по катастрофалниот земјотрес. Нашите тимови повеќе од 72 часа работеа на комплексни задачи за да им помогнат на локалните власти во спасување на преживеаните од земјотресот и расчистување на теренот.

-Тажни сме и сочувствуваме со сите погодени во оваа катастрофална трагедија, но и сме горди на нашите тимови кои покажаа врвна стручност и им понудија помош на оние на кои таа им беше најпотребна. Вашиот ангажман никогаш нема да биде заборавен како и фактот дека секогаш остануваме со подадена рака за поддршка за нашите соседи, рече на средбата министерот Спасовски, информира владината прес-служба.

Како што наведе вицепремиерот Османи, сликите од Албанија никого не можат да остават рамнодушен.

-Навистина видов дека вие работевте во исклучителни и животозагрозувачки околности со цел да им помогнете на настраданите. Со тоа го покажавте и вистинскиот имиџ на државата во чија суштина е солидарноста и помагањето, истакна Османи.

Директорот на ДЗС Џафероски, пак,  истакна дека целото општество е гордо на стручноста и пожртвуваноста овие тимови кои во изминатите години се обучуваа да одговорат на предизвиците соодветна реакција на сите природни катастрофи.

Амбасадорот Река, во име на Владата во Тирана, искажа голема благодарност за понудената помош и се што беше сторено во многу тешка ситуација за албанскиот народ.

Според тим лидерот на републичките сили за заштита и спасување, Ивица Наумовски македонскиот тим во Албанија, комбиниран од спасувачи, рудари, пожарникари и други стручни лица, на терен покажа подготвеност да се справи со тешка мисија. Тој во име на сите членови на тимот изрази сочувство до сите кои загинаа во катастрофалниот земјотрес.


Без посета на гробиштата за Задушница и Духовден - МИА
Вести

Без посета на гробиштата за Задушница и Духовден

Скопје, 5 јуни 2020 () – Православните верници овој викенд за празникот Задушница и Духовден нема да може да ги посетат гробиштата. Забраната е согласно одлуката за забрана за движење на Владата, а според која […]

Забраната за движење не ја почитувале 33 лица, приведени 20, 112 лица не носеле заштитни маски - МИА
Вести

Скопје, Куманово, Штип, Тетово и 12 околни општини во 80-часовен карантин, останатите со дневни рестрикции

Скопје, 5 јуни 2020 () – Од синоќа во 21 часот тече 80-часовниот полициски час за граѓаните на сите општини во градот Скопје, околните скопски општини Арачиново, Зелениково, Илинден, Петровец и Студеничани, во Куманово, Липково, […]

Пехчевец го загуби животот при работа во шума - МИА
Вести

Едно лице нападнато со метален предмет на автобуска постојка во с.Петровец

На 03.06.2020 во 16.22 часот во СВР Скопје, Т.Д.(49) од с.Петровец, скопско, пријавил дека околу 08.00 часот на автобуска постојка во с.Петровец бил нападнат со метален предмет од едно лице. Се преземаат мерки за расчистување […]