Трајанов од трибината во Неготино: Се залагаме за правда, реизбор на сите судии кои го штитат криминалот направен од минатата власт.Неготино, 30 ноември 2019

За само 2.5 години се донесоа многу тешки но и многу важни одлуки кои ги отворија перспективите на нашата држава, истакна Павле Трајанов претседател на Демократски сојуз, партија дел од Коалицијата предводена од СДСМ.

Република Северна Македонија станува членка на НАТО сојузот, слободна држава која привлекува странски директни инвестиции и многу можности за младите дома во својата држава, -посочи Трајанов.

Многу резултати и успеси се постигнаа и тоа на долг рок, се врати  демократијата и слободата во земјата , слободно може секој да се изразува и да каже сопствен став.

Во однос на правдата и правната држава Трајанов истакна дека за жал имаме заостанување ,за разлика од сите други области каде бележиме напредок. Тој додаде дека неговите заложби остануваат во насока на реизбор на сите судии кои го штитат криминалот , направен од минатата власт.

Како партија се залагаме за ревносна борба против сите оние кои ја злоупотребиле својата положба, да им се одземе можноста да бидат политичари и да им се забрани нивно политичко дејствување, порача Трајанов.

СДСМ


Вести

Протест за декриминализација на марихуаната пред Основниот кривичен суд во Скопје

Протест за декриминализација на марихуаната и поддршка на активистот Филип Достовски се одржа денеска пред зградата на Основниот кривичен суд во Скопје. Претседателот на здружението Зелена национална агенда за Македонија – ЗНАМ Огнен Узуновски, рече […]

Седум нови случаи со Ковид-19 во Пијанец и Малешевијата - МИА
Вести

Нови 152 случаи на Ковид 19, починале две лица

Во последните 24 часа се направени 1630 тестирања, а регистрирани се 152 нови случаи на Ковид-19, починале две лица, додека оздравени се 126 пацинети, соопшти денеска Министерството за здравство. Од новите случаи најмногу има во: […]

Вести

МОН со последни подготовки пред стартот на учебната година, за СОНК има недостиг на технички средства

– Анализите направени од Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК) покажуваат дека голем дел од училиштата немаат обезбедено технички средства за следење на онлајн настава, но од Министерството за образование и наука уверуваат дека […]