Сугарески: МТСП побарува 64 милиони денари ако се утврди вина на обвинетите за „Топлик“

Министерот за транспорт и врски Горан Сугарески ги отфлри како шпекулации и невистини написите во врска со случајот „Топлик“ дека Министерството, односно тој како министер со дописите до Државното правобранителство исклучува вина за обвинетите за случајот Топлик.

-Ниту јас ниту Министертвото за транспорт и врски не е правосуден орган за да може некому да пресудува или да ослободува.Денеска во медиумите излегоа неколку документи кои се однесуваат на овој случај, но Ве уверувам дека некој сакал да ги прикаже само документите со кои сакале да нанесат штета на државата. И за жал не ги објавиле сите документи. Сето ова е чиста фарса, шпекулации и невистини, изјави вечерва за медиумите Сугарески.

Тој појаснува дека во овој случај Државното правобранителство заштитувајќи ги интересите на државата се спогодило со конкретната фирма за раскинување на договорот и врз основа на тоа, Министерството е задолжено да и исплати сума од 223 милиони денари на фирмата што претставува платената цена за градежното земјиште и законска затезна камата во износ од 64 милиони денари. И ова, посочува, одредени медиуми и ВМРО-ДПМНЕ го користи за да постави некоја сопствена теза за да се влијае врз случајот „Топлик“.

Тој нагласува дека во документот што е испратен до Државното правопранителство, а којшто не е објавен по медиумите стои дека, МТСП ќе се приклучи кон оштетните побарувања во висина од 64 милиони денари, ако се утврди кривична вина во постапката.

-Во официјалниот допис што го испративме до Државното правобранителство стои дека МТСП предјавува имотно правно побарување во износ од 64 милиони 206 илјади денари при утврдена вина на обвинетите, рече министерот Сугарески.

Вести

Заев и Ахмети ќе се обидат да најдат заеднички кандидат за претседател

Премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев и лидерот на ДУИ Али Ахмети на денешната средба во Клубот на пратениците заклучиле да направат обид да се најде заедничка личност за кандидат за претседател на државата. Заев […]

Бизнис

Бензините поскапуваат, дизелот останува ист

Од полноќ поскапуваат бензините, а цената на дизелот останува иста, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика. Согласно одлуката, новата цена на Еуросупер БС-95 се зголемува за пола денар, а Еуросупер БС-98 за еден денар. Така, […]

Вести

Пешов: Ако сум постапил погрешно на 27 април, ќе имаше барем дисциплинска

Доколку тогашниот министер за внатрешни работи Агим Нухиу ми дал наредба, а јас не сум постаил по неа тоа би било нотирано уште истата вечер, а министерот би повел дисциплинска постапка или пак кривична пријава, […]

Вести

Анкета:  За мнозинството граѓаните целосно или донекаде се важни вообичаените вакцини

За големо мнозинство од граѓаните (89,7 отсто) целосно или донекаде се важни вообичаените вакцини кои се применуваат во земјава, покажува анкетата спроведена од Македонски центар за меѓународна соработка (МЦМС) во врска со актуелната состојба со епидемијата […]

Вести

Отсуството на обвинетиот Илија Димовски го одложи судењето за „Талир“

Судењето за предметот „Талир“ на Специјалното јавно обвинителство, што се однесува за незаконско финансирање на партијата ВМРО-ДПМНЕ е одложено за 7 март поради отсуство на обвинетиот Илија Димовски. Судијата Осман Шабани, на почетокот информира дека […]

Вести

Ѕиѕикостас: Сѐ додека сум префект, на таблите ќе пишува Скопје, а не Северна Македонија

Префектот на грчката област Централна Македонија, Апостолос Ѕиѕикостас, вели дека додека е тој на чело на периферијата нема да се променат таблите на кои сега пишува Скопје за нашата земја, јави дописничката на МИА од […]

Интересно

Пијана жена повикала пожарникари да ѝ ја изгасат „душата која ѝ гори“

Во Уфа, престолнината на руската автономна Република Башкирија, пијана жена се јавила во противпожарната служба и ги повикала пожарникарите за ѝ ја изгаснат „душата која ѝ гори“. Видеото, снимено од пожарникари, се појави и на социјалните […]

Интересно

Портокалови алигатори повторно се појавија во САД

Два портокалови алигатора се забележани на плажата Сајпрус Рич во американската сојузна држава Јужна Каролина. Ова се случува само две години откако друг портокалов алигатор го изненади целиот свет. Необичната боја на животните повторно предизвика […]

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*