Сугарески: МТСП побарува 64 милиони денари ако се утврди вина на обвинетите за „Топлик“

Министерот за транспорт и врски Горан Сугарески ги отфлри како шпекулации и невистини написите во врска со случајот „Топлик“ дека Министерството, односно тој како министер со дописите до Државното правобранителство исклучува вина за обвинетите за случајот Топлик.

-Ниту јас ниту Министертвото за транспорт и врски не е правосуден орган за да може некому да пресудува или да ослободува.Денеска во медиумите излегоа неколку документи кои се однесуваат на овој случај, но Ве уверувам дека некој сакал да ги прикаже само документите со кои сакале да нанесат штета на државата. И за жал не ги објавиле сите документи. Сето ова е чиста фарса, шпекулации и невистини, изјави вечерва за медиумите Сугарески.

Тој појаснува дека во овој случај Државното правобранителство заштитувајќи ги интересите на државата се спогодило со конкретната фирма за раскинување на договорот и врз основа на тоа, Министерството е задолжено да и исплати сума од 223 милиони денари на фирмата што претставува платената цена за градежното земјиште и законска затезна камата во износ од 64 милиони денари. И ова, посочува, одредени медиуми и ВМРО-ДПМНЕ го користи за да постави некоја сопствена теза за да се влијае врз случајот „Топлик“.

Тој нагласува дека во документот што е испратен до Државното правопранителство, а којшто не е објавен по медиумите стои дека, МТСП ќе се приклучи кон оштетните побарувања во висина од 64 милиони денари, ако се утврди кривична вина во постапката.

-Во официјалниот допис што го испративме до Државното правобранителство стои дека МТСП предјавува имотно правно побарување во износ од 64 милиони 206 илјади денари при утврдена вина на обвинетите, рече министерот Сугарески.

Балкан

Ѕанакопулос: Солун не треба да им врти грб на северните соседи

Денес се стремиме да пратиме порака на демократија, помирување, солидарност и разбирање, а во исто време, на најкатегоричен начин да изјавиме дека Македонија, Солун и Северна Грција не заслужуваат национализам, омраза и нетолеранција, вели портпаролот […]

Балкан

Државна прослава по повод формирањето на Војска на Косово

По денешното усвојување во косовското Собрание на законите со кои досегашните Безбедносни сили (ФСК) практично се трансформираат во Војска на Косово, во касараната на ФСК „Адем Јашари“ вечерва се одржа церемонија во организација на ФСК […]

Балкан

Ново обвинение против градоначалникот на Загреб

Хрватската Дирекција за борба против корупцијата (УСКОК) поднесе ново обвинение против загрепскиот градоначалник Милан Бандиќ. Како што пренесуваат хрватските медиуми, станува збор за две нови обвиненија од аферата „Аграм“. Првото е во врска со работата […]

Балкан

Српската листа ќе се жали на Уставен суд за Војската на Косово

Претседтелот на најголемата партија на косовските Срби, Српската листа, Горан Ракиќ, смета дека Приштина, со денешната одлуката досегашните Безбедносни сили (ФСК) да се трансформираат во Војска на Косово, изврши атак врз мирот во Косово и […]

Балкан

Харадинај: И Србија доби партнер во Војската на Косово

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај, по усвојувањето на законите со кои се формира Војската на Косово, изјави дека новата косовска воена формација ќе биде војска на мирот и во служба на сите кои живеат во Косово, […]

Балкан

Србија бара итна седница на СБ на ОН поради формирањето Војска на Косово

Шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ денеска најави оти Белград ќе побара одржување на итна седница на Советот за безбедност на Обединети нации поради формирањето на Војска на Косово. – Тоа е најдиректна закана по […]

Интересно

Натали Портман против законот што го дефинира Израел како „еврејска национална држава“

Холивудската актерка од израелско потекло, Натали Портман во интервју за лондонски „Ал Кудс ал Арабија“ го критикуваше донесениот изралски закон што го дефинира Израел како „еврејска национална држава“, усвоен јули годинава. – Законот е грешка, […]

Први оставете коментар

Вашиот коментар пишете го во празното поле:

Вашата емаил адреса нема да биде објавена.


*