Средба на Димитров со Јан Хекер: Реафирмирани напорите на Германија за заокружување на Преговарачката рамка


Димитров: Идентитетските прашања не можат да бидат предмет на политичка декларација - МИА

Во рамките на агендата од првиот ден во Берлин, заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Никола Димитров имаше средба со Јан Хекер, главен советник за надворешна и безбедносна политика на канцеларката Ангела Меркел на која беа реафирмирани напорите на Германија за заокружување на Преговарачката рамка.– Одржувањето на првата Меѓувладина конференција за време на германското претседателство ќе биде влог во кредибилитетот на Унијата во регионот и огромен поттик за Северна Македонија да ја изоди клучната етапа од патот кон членство во ЕУ, истакнал Димитров, соопшти СЕП.​

Во тој контекст, се наведува во соопштението, била посочена и важноста на Берлинскиот процес, инициран од Германија, за кој што соговорниците се согласија дека значително придонесува за унапредување на регионалната соработка, преку проектите за меѓусебно поврзување и инфраструктура,  дигиталната агенда (роаминг) и промовирање на соработката меѓу младите.

Вицепремиерот Димитров, се додава, се сретна и со Хелге Токсдорф, копретседавач на Мешовитиот економско-управувачки комитет меѓу Северна Македонија и Германија со кого разговараа за можностите за зголемување на соработката, со оглед на значајните германски инвестиции на македонскиот пазар.

Во однос на европската перспектива и тековните случувања за финализирање на рамката, Димитров размени мислења и со Валеска Еш, заменик извршен директор и програмски директор за Европа на Аспен Институтот, стои во соопштението.