Спасовски: Случајот „Рекет“ мора да биде истражен до крај


Сите службени информации кои се добиени за случајот „Рекет“ се споделени и дадени во Јавното обвинителство, рече министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, одговарајќи на прашањето дали бил информиран од директорот на УБК дека Орце Камчев преку неговата сопруга го информирал за рекетот што го трпи од Боки 13 и кој е неговиот коментар за обвинувањата од опозицијата дека крие информации за овој случај.

– Случајот мора да биде истражен до крај и секој еден којшто е одговорен во случајот „Рекет“ или во кој било друг случај што ќе значи криминална активност, ќе мора да сноси одговорност. Опозицијата има таква функција постојано да критикува, изнесува свои ставови и тука нема замерки во однос на демократијата. Меѓутоа, јас апсолутно сметам дека институциите на системот мора да функционираат и Министерството за внатрешни работи и Владата покажаа искрена волја во справувањето со сите криминални дејанија кои, пред се, се поврзани со овој случај, рече Сапсовски одговарајќи на новинарски прашања по отворање градинка во Штип.


Во Русија се испитуваат 47 вакцини за новиот коронавирус - МИА
Вести

Нови 200 случаи на КОВИД-19, 15 оздравени и четири починати лица

Министерството за здравство денеска регистрира 200 нови случаи на КОВИД-19 од направени 1828 тестирања, како и 15 оздравени пациенти и четири починати лица. Во последните 24 часа, како што соопшти, се направени 1828 тестирања, а регистрирани се […]

Протоколи кои поризлегуваат од планот за намалување на рестриктивните мерки - МИА
Вести

Преговори за нова влада, средби и првични пораки меѓу партиите

Скопје, 8 август 2020 () –  Информации и пораки за разговорите за формирање нова влада упатија и вчера преку соопштенија СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, партиите што на неодамнешните парламентарни избори освоија по 46, односно 44 пратеници […]

Доминира ставот училиштата да се отворат, предлог-планот на МОН за 2020/2021 се очекува од понеделник - МИА
Вести

Доминира ставот училиштата да се отворат, предлог-планот на МОН за 2020/2021 се очекува од понеделник

Скопје, 8 август 2020 () – Министерството за образование и наука има предлог-план како ќе почне да се реализира учебната 2020/2021 година од 1 септември. Тој треба да се финализира во наредната недела, да помине […]