Од буџетот на МТСП ќе се издвојат 105 милиони денари за градба и инвестицијаСметаме дека раното учење и развој дава навистина подобар квалитет понатаму за основното, средното образование, но и за продуктивноста на граѓаните кои сега се деца, но понатаму треба да бидат носачи на еконимијата во нашата држава, нагласи министерката за труд и социјална политика Мила Царовска која денеска беше во работна посета на Валандово и присуствуваше на свеченото предавање во употреба на детската градинка во селото Брајковци.

– Ние како Влада само во изминативе две години инвестиравме 180 милиони денари од буџетот,обезбедивме 15 милиони евра за инвестиција во детска заштита и за 2020 година само од буџетот на Министерството за труд и социјална политика се издвоени 105 милиони денари за градба и инвестиција, рече Царовска.

Таа посочи дека покрај инфраструктурата се работи и на квалитетот,поточно на реорганизација на системот за лиценцирање со програма на Светска банка,воведување на програми за целосно оспособување на децата да се справат со современите услови на живеење и да се воведе пилот програма во градинките за социо емоционален развој како подготовка на децата за се што следи во нивниот живот.

Царовска истакна дека изминативе две години посебно внимание е посветено и на воспитачките и негувателките во детските градинки чии што плати се покачени за 31 отсто.

Во придружба на градоначалникот Перо Костадинов за време на престојот во Валандово,министерката Царовска ги посети Дневниот центар на лица со посебни потреби и детската градинка во Валандово која се наоѓа во финална фаза на реконструкција,односно за работа се останати некои надворешни делови од од фасадата на објектот.


Продолжи собраниската расправа за избор на нова влада - МИА
Вести

Почна собранискара расправа за избор на заменици на министрите во Владата

– Справување со последиците од пандемијата, зачувување на работните места, создавање функционална економија и враќање на економскиот раст на 4 отсто, унапредување на животниот стандард на граѓаните и натамошен раст на платите, силни институции, неселективна правда […]

Вести

Нови 88 случаи на Ковид-19 од 1618 тестирања, петмина починати и 135 оздравени

-Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1618 тестирања, а регистрирани се 88 нови случаи на Ковид-19 во: Скопје-45, Куманово-4, Штип-1, Прилеп-7, Тетово-6, Струга-3, Битола-2, Охрид-3, Гостивар-1, Струмица-7, Крива Паланка-2, Кочани-3, […]

Утре нов протест на ВМРО-ДПМНЕ против неправда, реваншизам и насилствод, - МИА
Вести

Утре нов протест на ВМРО-ДПМНЕ против неправда, реваншизам и насилствод,

Скопје, 22 септември 2020 () – Лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски за утревечер најави нов протест во Скопје преку кој, како што наведе во објава на Фејсбук, ги повикува граѓаните да протестираат против неправда […]