Министерот Музафер Бајрам во работна посета на Општина Берово


Министерот без ресор, Музафер Бајрам денеска престојуваше во работна посета на Општина Берово, при што на средбата со градоначалникот Звонко Пекевски разговараше за проблемите на Ромската заедница во оваа општина и можностите за нивно решавање. Најголем акцент беше ставен на проблемите кои ги имаат жителите во таканареченото Ромско маало во Берово.

– Со градоначалникот на Берово при посетата на Ромското маало ги согледавме состојбите со улиците и потребите од решавање на проблемите во водоводната и мрежата за отпадни води. Во согласност со законските прописи и надлежностите на локалната самоуправа, а во соработка со Владата и ресорните министерства најавуваме преземање на најитни мерки за изработка на проекти од инфраструктурен карактер што ќе се реализираат како дел од Националната стратегија за подобрување на состојбата на Ромите во државата и стратешките документи за подобрување на условите на живеење на Ромите во Општина Берово, истакна Бајрам.

На средбата на која присуствуваше и локалниот асистент на Министерството за транспорт и врски, Фирдеска Зекирова, беа донесени конкретни заклучоци за можноста за решавање и делување од двете страни во повеќе сфери, меѓу кои првенствено во подобрување на условите за живот во инсфраструктурната сфера и домувањето.

По завршувањето на работниот состанок со претставници од Ромската заедница од Берово, беше одржана работна средба во салата за состаноци, каде директно беа пренесени проблемите со кои се соочуваат Ромите од сите сфери на живеење.

Вести

Новиот закон за ЈО утре во Собранието, власта очекува поддршка од опозицијата

Владата утре Предлог-закон за Јавно обвинителство ќе го прати во Собранието. Очекуваме своите ставови пратениците да ги кажат во законодавниот дом, а ако имаат забелешки и да поднесат амандмани. Градењето дво-третинско мнозинство ќе биде во […]

Бизнис

Бензините поевтинуваат за еден, а дизелот за половина денар

Цената на бензините од ноќеска на полноќ се намалува за еден денар, а на дизелот и на екстра лесното масло за домаќинство за половина денар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика. Согласно новите цени, ЕУРОСУПЕР […]

Вести

Одбиено барањето на Кочан за одложување на затворската казна

Судија за извршување санкции при Основниот кривичен суд – Скопје го одби барањето на бизнисменот Сеад Кочан поради здравствени причини да му биде одложено издржувањето на затворската казна од четири години и осум месеци за […]