Филипче: Попладнево пристигнаа нови 11.700 дози од вакцината „Фајзер“


Попладнево пристигнаа нови 11.700 дози од вакцината на производителот „Фајзер“ од кои 7.020 се преку директни преговори со производителот, а 4.680 дози се од Европската унија како помош преку трилатерални договори во рамките на програмата „Тим Европа“, информира министерот за здравство Венко Филипче.


 

– Оваа програма за поддршка во снабдувањето вакцини за Западен Балкан ја координира Австрија. Количините на вакцини постојано се дополнуваат, апелирам сите граѓани да се пријават за вакцинација на www.vakcinacija.mk, објави вечерва на својот Фејсбук профил министерот за здравство Венко Филипче.