Владата предводена од СДСМ гради партнерски однос со земјоделците, ВМРО-ДПМНЕ да одговори зошто го закочи процесот за обештетувања

ВМРО-ДПМНЕ, партијата којашто со години ги малтеретираше и потценуваше земјоделците и го погазуваше нивниот труд, продолжува со лицемерието кон оваа категорија граѓани.

Ако ВМРО-ДПМНЕ толку се грижи за земјоделците, тогаш наместо празни обвинувања, треба да одговори зошто обештетувањата од елементарните непогоди во 2016 година ги процесуираа по погрешен закон, по Закон за заштита и спасување, којшто не е во надлежност на Министерството за земјоделство шумарство и водостопанство,  наместо по Закон за земјоделство и рурален развој и на тој начин го закочија целиот процес.

За разлика од таквиот лицемерен однос кон земјоделците од страна на ВМРО-ДПМНЕ, Владата предводена од СДСМ донесе Акциски план, со што се деблокира целиот процес, а барањата, по Законот за земјоделство и рурален развој, ги презема МЗШВ. Според јавно достапните информации, за обештетувањата за 2017 година се вршат пресметки и се подготвуваат списоци со цел да бидат опфатени сите земјоделци кои претрпеле загуби од временските непогоди што се случиле во 2017 година, а исплатите ќе започнат многу скоро.

ВМРО-ДПМНЕ треба да сфати дека времето на притисоци, манипулации и понижувања на земјоделците заврши со нивното заминување во опозиција. Владата предводена од СДСМ и надлежните државни институции градат партнерство со земјоделците и активно работат на развој и унапредување на земјоделството.

Балкан

Ѕанакопулос: Солун не треба да им врти грб на северните соседи

Денес се стремиме да пратиме порака на демократија, помирување, солидарност и разбирање, а во исто време, на најкатегоричен начин да изјавиме дека Македонија, Солун и Северна Грција не заслужуваат национализам, омраза и нетолеранција, вели портпаролот […]

Балкан

Државна прослава по повод формирањето на Војска на Косово

По денешното усвојување во косовското Собрание на законите со кои досегашните Безбедносни сили (ФСК) практично се трансформираат во Војска на Косово, во касараната на ФСК „Адем Јашари“ вечерва се одржа церемонија во организација на ФСК […]

Балкан

Ново обвинение против градоначалникот на Загреб

Хрватската Дирекција за борба против корупцијата (УСКОК) поднесе ново обвинение против загрепскиот градоначалник Милан Бандиќ. Како што пренесуваат хрватските медиуми, станува збор за две нови обвиненија од аферата „Аграм“. Првото е во врска со работата […]

Балкан

Српската листа ќе се жали на Уставен суд за Војската на Косово

Претседтелот на најголемата партија на косовските Срби, Српската листа, Горан Ракиќ, смета дека Приштина, со денешната одлуката досегашните Безбедносни сили (ФСК) да се трансформираат во Војска на Косово, изврши атак врз мирот во Косово и […]

Балкан

Харадинај: И Србија доби партнер во Војската на Косово

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај, по усвојувањето на законите со кои се формира Војската на Косово, изјави дека новата косовска воена формација ќе биде војска на мирот и во служба на сите кои живеат во Косово, […]

Балкан

Србија бара итна седница на СБ на ОН поради формирањето Војска на Косово

Шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ денеска најави оти Белград ќе побара одржување на итна седница на Советот за безбедност на Обединети нации поради формирањето на Војска на Косово. – Тоа е најдиректна закана по […]

Интересно

Натали Портман против законот што го дефинира Израел како „еврејска национална држава“

Холивудската актерка од израелско потекло, Натали Портман во интервју за лондонски „Ал Кудс ал Арабија“ го критикуваше донесениот изралски закон што го дефинира Израел како „еврејска национална држава“, усвоен јули годинава. – Законот е грешка, […]

Први оставете коментар

Вашиот коментар пишете го во празното поле:

Вашата емаил адреса нема да биде објавена.


*