(Видео) Советот за безбедност заседава во „Вилата Водно“ за ситуацијата со Ковид-19


Во Кабинетот на претседателот во „Вила Водно“ почна деветтата седница на Советот за безбедност, на која се разговара за актуелната ситуација поврзана со пандемијата на Ковид-19 на територијата на Република Северна Македонија и за мерките и активностите на надлежните институции.

На седницата, покрај редовните членови на Советот, по покана на претседателот Стево Пендаровски присуствува и министерот за здравство, Венко Филипче.

Со цел справување со заразата, во моментот во сила се неколку мерки, како намален капацитет на превозот на патници на 50 %, скратено работно време на угостителските објекти до 23 часот, како и забрана за групирање повеќе од 4 лица по 23 часот. Од денеска сите граѓани, освен оние што спортуваат на отворено, децата под 6 години и некои други исклучоци, ќе мора да носат маски и на отворено.

За неносење маска на отворено предвидена е парична казна од 20 евра. Мерките за носење маска не важат за лица помлади од шестгодишна возраст и за лица со посебни потреби и пречки во развојот. Забрането е групирање на јавен простор, паркови, јавни површини или која било површина на отворено, а казната е 500 евра.

 


Вести

ИЈЗ: За 1,8 отсто зголемен бројот на заразени од Ковид-19, за 18,6 отсто зголемен бројот на починати

– Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје за периодот од 16 до 22 ноември тестирани се вкупно 19.664 материјали во лабораториите во кои се спроведува молекуларно тестирање за присуство на SARS-CoV-2, со намалување од […]

Вести

За една недела регистрирани 7.486 новозаразени, над 5.000 излечени и 204 починати

  Скопје и натаму e со најголем број нови случаи и највисока инциденца, a најзастапена возрасна група се лица над 60 години, се наведува во неделниот извештај на Институтот за јавно здравје за периодот од 16 […]

Вести

Државна матура од 29 мај до 14 јуни, информатика и географија првпат во листата на изборни предмети

– Трите екстерни испити од државната матура од учебната 2020/2021 година во јунската сесија ќе се полагаат од 29 мај до 14 јуни. Листата на изборни предмети за третиот екстерен испит годинава е проширена со […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*