Таравари: Три страни војуваа против нас, многу пати и соработуваа да ни штетат (ДПЛ)


Таравари: Во предност сме, очекуваме победа - МИА

Скопје, 15 јули 2020 () – Арбен Таравари од коалицијата Алијанса за Албанците и Алтернатива вечерва на прес-конференција во Скопје рече дека овие изборите се едни од најнекоректните што се одржани во државата. Според него коалиција „Сега е време”, билa под притисок од три страни, кој војувале против нив и многу пати соработувале за да ги оштета.

– Без ниту еден член во Изборните Комиси, без влијание во полицијата, ние сме најоштетената страна во овој изборен процес. За сега ќе ги набројам само некои од инцидентите за да имате слика за каков изборен процес се работи. Неправилности се регистрирани во село Лојане, потоа бугарски воз е регистрирано во село Романовце и Куманово. Исто така неправилности имаше и во Општина Сарај, во селата Бојане, Раовиќ, Паничари и Глумово, рече Таравари.

Воедно тој кажа од информациите, што ги имаат од нивните штабови, дека имаат предност и очекуваат победа.

Тој очекува лидерите на партиите да излезат за кратко и да ги кажат конечните резултати. оџ/

Прес Алијанса -Арбен Таравари

Posted by MИА.mk on Среда, 15 јули 2020

 

 


Нови 29 позитивни на КОВИД-19 од 349 тестирања во изминатите 24 часа - МИА
Вести

Нови 113 случаи со Ковид-19, шест починати, 259 оздравени пациенти

Скопје, 6 август 2020 () – Во последните 24 часа се направени 1.543 тестирања, а регистрирани се 113 нови случаи со Ковид-19 во: Скопје-35, Куманово-12, Штип-23, Прилеп-1, Тетово-5, Струга-1, Битола-7, Охрид-6, Гостивар-15, Кочани-2, Пробиштип-1, Демир […]

Многу опции за парламентарно мнозинство и нова влада, пролонгирањето неповолно за ЕУ-интеграцијата - МИА
Вести

Течат разговорите за формирање нова влада, засега ништо официјално

Скопје, 6 август 2020 () – Разговорите за формирање нова влада меѓу партиите течат, но засега се уште никој официјално не се изјасни дали постигнал договор. И претседателот на СДСМ, Зоран Заев и лидерот на […]

Во Србија седум лица починаа, а регистрирани се 296 новозаболени од Ковид-19 - МИА
Вести

Во земјава 3557 активни случаи со Ковид-19, во светот на секои 15 секунди по еден човек умира од коронавирусот

Скопје, 6 август 2020 () – Во моментов во земјава се активни 3557 случаи на заразени со Ковид-19. Од почетокот на епидемијата досега се регистрирани 11289 случаи на заболени лица, се излекуваа 7221 лица, а […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*