Средба на министерот Милевски со амбасадорката на САД, Кејт Мари Брнз


Министерот за локална самоуправа Горан Милевски денеска во неговиот Кабинет имаше средба со амбасадорката на САД, Кејт Мари Брнз.

Министерот Милевски ја запозна амбасадорката Брнз со работата на Министерството, актуелните теми и тековните активности.

Како што соопшти Министерството, на средбата Милевски се осврна на помошта што САД и ја дава на земјава која, рече, непоштедно придонесува за развој на демократијата на политички и на економски план.

Министерот ја увери амбасадорката Брнз дека се залага за сестрана соработка со амбасадата на САД во РСМ и за размена на добри искуства и практики.

Вести

ЈО ги презеде предметите од СЈО

\Јавното обвинителство на Република Северна Македонија ги презеде предметите од Јавното обвинителство за гонење кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите. По преземањето, како што соопшти Обвинителството, предметите се […]

Вести

Собранието утре ќе расправа за разрешувањето на Јанева

Претседателот на Собранието Талат Џафери за утре во 13 часот ја закажа собраниската седница на која единствена точка е разрешувањето на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева. На 5 септември Комисијата за избори и именувања зад […]

Вести

Јовески: До крајот на денот треба да заврши преземањето на предметите од СЈО

Изутрината е почнат процесот на преземање на предметите од надлежност на СЈО во надлежност на Јавното обвинителство на Република Северна Македонија и очекувам до крајот на денот процесот на преземање на предметите да заврши, изјави […]