Средба на министерот Маричиќ со холандскиот амбасадор Дирк Јан Коп


Средба на министерот Маричиќ со холандскиот амбасадор Дирк Јан Коп - МИА

Скопје, 17 септември 2020 () – Во Министерството за правда денеска се одржа средба меѓу министерот за правда Бојан Маричиќ и амбасадорот на Кралството Холандија во земјава Дирк Јан Коп.

Од Министерството информираат дека во фокусот на денешната средба беше реформската агенда на Министерството за правда и заедничките проекти за европеизација, зајакнување на системот на владеење на правото и заштитата на човековите права.

Министерот Маричиќ истакнал дека Министерството за правда активно се подготвува за почеток на преговорите и отворањето на Поглавјето 23: Правосудство и фундаментални права, а дека Холандија е важен партнер и поддржувач на европеизацијата на Северна Македонија.


Вести

Нови 594 случаи на КОВИД-19, оздравени 162, починати три лица

Во последните 24 часа се направени 2.617 тестирања, а регистрирани се 594 нови случаи на КОВИД-19 од кои најголем дел во Скопје, 303. Оздравени се 162 пациенти, а починати се три лица. Како што соопшти […]

Вести

Словачка ќе ги тестира сите граѓани постари од 10 години

Словачка планира да ги тестира сите граѓани на возраст над 10 години за коронавирусот во следните два викенда, соопшти премиерот Игор Матович на денешната прес-конференција, додавајќи дека тоа е проект кој владата го подготвувала последните три недели. Сè […]

Вести

Историчарите со мали поместувања напред, но засега без договор за Гоце Делчев, Заев верува во решение преку взаемно почитување

– По два дена разговори во Скопје македонските и бугарските историчари не постигнаа напредок во однос на Гоце Делчев, кој и понатаму останува пречка на сопнување. Има нови предлози и идеи за кои засега не […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*