Спасовски го отвори централниот турнир во мал фудбал во спомен на загинатите бранители


 – Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска го отвори централниот турнир во мал фудбал во чест на загинатите бранители 2001-2015, што се одржа во малата сала на Спортскиот центар „Борис Трајковски“ во Скопје, под покровителство на Министерството за внатрешни работи.

Спасовски, како што соопшти МВР, истакна дека се работи за спортско-меморијална манифестација преку која, како што рече, повторно го оживуваме споменот на нашите колеги и пријатели, што ја дадоа најскапата можна жртва во името на слободата и мирот, за одбрана на татковината, а тоа е човечкиот живот.

Министерот Спасовски изрази задоволство што овој меморијален фудбалски турнир прерасна во убава традиција која дава можност не само за другарување и натпреварување, туку и да се оддаде должна почит кон оние заради кои што и постои турнирот – хероите бранители.

-Тоа е доблесно, дури би рекол – неопходно, затоа што претставува наша должност и обврска да ги изразиме нашата благодарност кон нашите херои и огромната почит кон семејствата на загинатите бранители, порача Спасовски, прогласувајќи го турнирот за отворен и им посака на учесниците, во духот на спортското натпреваруварување, успех и добри резултати.

На отворањето на меморијалниот турнир во мал фудбал присуствуваше и делегација од Извршното биро на Македонскиот полициски синдикат предводена од генералниот секретар Киро Трајковски заедно со потпретседателите Зоран Кузмановски и Мемедали Муареми. Македонскиот полициски синдикат традиционално е еден од помагателите на турнирот, кој оваа година беше под покровителство на министерот за внатрешни работи Оливер  Спасовски.


141 новозаразени од Ковид-19, почина пациент од Скопје
Вести

Активни 6.861 случаи на заразени со коронавирус во земјата

Во моментов бројот на активни случаи со коронавирус во земјата изнесува 6.861 лице, откако вчера потврдени 518 новозаразени, 200 оздравени и 9 починати лица. Најмногу активни случаи на заразени има во Скопје (3.320), Струмица (394) […]

Вести

Интензивирање на комуникацијата за надминување на недоразбирањата со Софија

– Интезивирана комуникација со Софија деновиве за изнаоѓање решение за спорот со Бугарија, по испраќањето на бугарскиот појаснувачки меморандум до земјите-членки на Европската Унија, во кој се оспоруваат македонскиот јазик и македонската нација. Премиерот Зоран […]

Вести

Од следната недела најавени нови термини за тестирање, вчера регистрирани 518 заболени од Ковид-19

– Петстотини и осумнаесет нови случаи на заболени од Ковид-19 беа регистрирани вчера во земјава. Раст на новозаболените изминатиот период е забележан во целиот регион, но и во Европа. За првпат на континентот завчера беа евидентирани […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*