Со заем од 70 милиони евра ќе се обновуваат локалните патишта во 80 општини


Владата денеска го усвои Предлог-законот за задолжување со заем кај Меѓународната банка за обнова и развој и Светска банка во висина од 70 милиони евра кои ќе бидат наменети за поврзување на локални патишта.

Заемот ќе биде искористен за рехабилитација, реконструкција и надградба на локални патишта и улици во вкупна должина до 450 километри во 80 општини. Целта е да се обезбеди подобра безбедност и зголемување на достапноста на транспортната мрежа на локално ниво.

Вести

Се уште неизвесно формирањето влада во Шпанија

По изборите во ноември, шпанските пратеници денеска се вратија во Парламентот, но и понатаму нема јасни знаци дека наскоро ќе биде формирана нова влада и ќе бидат избегнати нови избори. Пратениците денеска треба да изберат […]

Вести

Судење за „Рекет“: Пауза од 30 минути за да биде прегледан Боки 13

Веднаш по започнувањето на рочиштето за „Рекет“, Судот даде 30- минути пауза за консултации, а во меѓувреме ќе повикаат доктор да ја провери здравствена состојбана првообвинетиот Бојан Јовановски – Боки 13. На почетокот на судењето […]

Вести

Боки 13, Јанева и Кичеец во судница – почна судењето за „Рекет“

Во Кривичниот суд со еден час задоцнување почнува судењето за случајот „Рекет“. Во судницата се тројцата обвинети Бојан Јовановски – Боки 13, Катица Јанева и Зоран Милевски – Кичеец. Со полициска придружба Боки 13 беше […]