Случајот ,,Титаник” продолжува со сведоци на обвинителството


Случајот ,,Титаник” продолжува со сведоци на обвинителството - МИА

Скопје, 22 септември 2020 () – Ново рочиште за предметот „Титаник“ е предвидено денеска да се одржи во Кривичниот суд Скопје.


 

Главните расправи изминатиот период во главно се одржуваа со сослушување на сведоци предложени од обвинителството. Поголемиот број на сведоци при нивните искази пред суд посочуваа дека никогаш не донирале средства за политичката партија ВМРО-ДПМНЕ. За информаците дека тие пополнувале уплатници во име на партијата сведоците наведуваа дека тие биле запознаети кога биле повикани од СЈО.

Судењето за овој предмет го води судијата Осман Шабани, а застапник на обвинението е обвинителката Лиле Стефанова.

Меѓу главните обвинети за овој случај се поранешната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкуловска, поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиевски, екс-пратеникот Илија Димовски и други поранешни функционери на ВМРО-ДПМНЕ.

Според обвинението поднесено од поранешното СЈО, обвинетите се осомничена за кривичните дела повреда на избирачкото право, повреда на слободата на определување на избирачите, поткуп при избори и гласање, уништување изборен материјал и злоупотреба на средства за финансирање изборна кампања. оџ/