Расправата за уставните измени продолжува утре


Собранието на Република Македонија ја заврши денешната расправа по Предлогот за пристапување кон уставните измени и новото продолжение го закажа за утре во 11 часот.

И во попладневниот дел од расправата власта и опозицијата имаа спротиставени ставови. Опозицијата смета дека Договорот од Преспа е штетен, противуставен и политички мртов, а парламентарното мнозинство повика на одговорност и заедништво при донесувањето на историски одлуки. Посочија дека подобар договор од овој не може да има и оти ако тој се отфрли, тогаш на државата и се заканува изолација.

Пратеничката Павлинче Честојнова од ВМРО-ДПМНЕ од собраниската говорница порача дека ќе гласа против уставните измени бидејќи според неа Договорот од Преспа е штетен и капитуларен.

– Договорот е политички и правно мртов, рече Честојанова, додавајќи дека на референдумот не бил исполнет цензусот и оти никој нема легитимитет да работи против волјата на народот.

За независната пратеничка Ивана Туфегџиќ, одговорноста е многу поголема од личните калкулации и политички партии.

– Дали можеме да се надминеме и да сфатиме дека овој договор е единствената шанса којашто ни се нуди. Не постои подобар договор од овој. Уште колку години ќе чекаат нашите граѓани и мислете ли дека младите ќе седат и ќе чекаат да се постигне подобар договор. Верувам дека постои свест и совест кај секој од нас да одлучи за интересите на народот, рече Туфегџиќ.

Владимир Ѓорчев од ВМРО-ДПМНЕ во репликата на Туфегџиќ рече дека е невистина оти ако Македонија влезе во ЕУ и НАТО ќе се спречи иселувањето на младите од државата. Се осврна и на одѕивот на референдумот обвинувајќи дека е катастрофа тоа што на одредени избирачки места имало полнење на кутии и одѕив од 96 проценти.

Во репликите кон останатите пратеници, Ѓорчев посочи дека огромно мнозинство од македонскиот народ не се согласува со Договорот и оти има резерви за она што е потпишано.

Џевад Адеми од ДУИ порача дека како никогаш порано на Македонија и е потребно единство и дека сите треба да се издигнат над калкулациите.

– Македонија е пред историски тест што нема да се повтори. Имаме посебен историски момент во Македонија. Не треба мудрост за да видиме дека големиот број граѓани се согласуваат и се едногласни дека Македонија нема друга алтернатива, освен членството во НАТО и ЕУ, рече Адеми.

На почетокот на денешната седница се обрати премиерот Зоран Заев кој повика на помирување за 27 април и ги повика пратениците да гласаат за уставните измени.


Сто деведесет и девет новозаболени од Ковид-19, 120 оздравени и осум починати - МИА
Вести

Сто деведесет и девет новозаболени од Ковид-19, 120 оздравени и осум починати

Скопје, 11 јули 2020 () – Сто деведесет и девет нови случаи на заболени се регистрирани изминатите 24 часа, од кои најголемиот број се во Скопје – 90. Оздравени се 120 лица, а од болеста […]

Симулација на безбедно гласање со примена на сите здравствени мерки и препораки во пресрет на изборите на 15 јули - МИА
Вести

В понеделник ќе гласаат 716 лица со Ковид-19 и во самоизолација, а во вторник 8.852 болни, немоќни и хронично болни

Скопје, 11 јули 2020 () – Општинските изборни комисии прифатиле 716 барања од лица позитивни на коронавирусот или во самоизолација за гласањето што треба да се спроведе в понеделник на 13 јули во рамки на […]

На Кипар нема нов случаи на Ковид-19, вo Грција 19 - МИА
Вести

Ковид-19 зема замав, рекорден број новозаболени и оздравени во државава

Скопје, 11 јули 2020 () – Највисок број новозаразени со коронавирусот регистрираше вчера Институтот за јавно здравје. Со новоевидентираните 205 случаи од кои повторно најмногу има во Скопје, вкупниот број новозаболени од почетокот на епидемијата, […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*