Продолжува расправата во грчкиот Парламент, се гласа недоверба на Владата


Атина, 16 јуни 2018 (МИА) – Во грчкиот Парламент пред 10 часот по локално време почна третиот дел по поднесеното барање од Нова демократија за гласање недоверба на Владата. Договорот со Македонија е во фокусот на дискусија на грчките пратеници.

Како што јави дописничката на МИА од Атина, дебатата се очекува да кулминира со говорите на лидерите на политичките партии и грчкиот премиер, а ќе заврши со гласање недоверба.

Според досега изнесените ставови, не се очекуваат изненадувања. Пратениците на СИРИЗА и Независни Грци ќе гласаат против предлогот на Нова демократија, а Владата нема да добие недоверба.

Вчерашната маратонска расправа, што траеше над 16 часа, се претвори во жестока дискусија и меѓусебни обвинувања меѓу Владата и опозицијата во однос на договорот со Македонија.

Опозициските партии обвинуваа дека договорот е лош, а акцентот го ставаат на македонскиот јазик и македонското државјанство, додека пак пратениците и министрите од владејачката СИРИЗА со аргументи ги убедуваа нивните колеги од другите партии дека договорот е во рамки на грчката национална линија, национално корисен и ги штити интересите на земјата.

Особен интерес предизвикуваат информациите во грчките медиуми дека за време на денешната расправа министерот за надворешни работи, Никос Коѕијас ќе донесе документи од грчкото МНР што се однесуваат на преговорите за името во минатото.

Паралелно со седницата во Парламентот, како што вчера јави дописничката на МИА од Атина, пред зградата на Парламентот, ќе се одржи нов протест во 16 часот од организации кои што „не го даваат“ и „го бранат“ името Македонија.


Потврдени 103 нови случаи со Ковид-19, починати пет, оздравени 13 пациенти - МИА
Вести

Регистрирани 115 нови случаи на КОВИД-19 и седум починати

Скопје, 5 јули 2020 () – Во последните 24 часа се направени 1032 тестирања, а регистрирани се 115 нови случаи на Ковид-19, во Скопје-53, Куманово-4, Дебар-6, Штип-3, Прилеп-6, Тетово-8, Струга-13, Велес-1, Охрид-8, Гостивар-5, Пробиштип-1, Свети […]

Вести

Продолжува претставувањето на изборните понуди на партиите пред граѓаните

Скопје, 5 јули 2020 () – Предизборната кампања на партиите за предвремените парламентарни избори кои треба да се одржат на 15 јули е на средина. Тие своите изборни програми и денеска ќе ги претстават на […]

Почнуваат координации со соседните земји околу регионален пристап за справување со коронавирусот - МИА
Вести

Вкупно 3611 активни случаи со КОВИД-19, најмногу во скопски Чаир

Скопје, 5 јули 2020 () – Бројот на заразени со КОВИД-19 вчера се зголеми за 147, а со тоа вкупниот број активни случаи во земјава изнесува 3611. Новозаразените се од Скопје-64, Куманово-8, Штип-6, Прилеп-3, Тетово-16, […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*