Принципот на СДСМ ,,едно евро за’’…Продолжува

Принципот на СДСМ ,,едно евро за’’…Продолжува. Матните зделки и тендерите во четири очи се главното обележје на владеењето на СДСМ како на централно така и на локално ниво. Шилегов за жал не е исклучок.

Дали Шилегов однапред го знае добитникот на милионскиот тендер за набавка на автобуси?

Очајна е фарсата со потпишаните меморандуми за пробно возење на автобусите, а сомнежот за потенцијална коруптивна зделка е огромен.

Шилегов мора да запре со замајувањето на јавноста со вакви квази проекти од кои корист можеби би имал само тој лично, мора да ги засука ракавите и да се фати за работа. Тој мора да започне со остварување на предизборните ветувања кон гласачите.

Шилегов мора да одговори и на прашањето во чија сопственост е возилото Ауди кое било оштетено, за кое МВР тврди дека е негово? Шилегов во својот анкетен лист го нема пријавено ова возило. Кој лаже, дали Шилегов или МВР? Или можеби тој се стекнал со ова луксузно возило за време на неговиот краток градоначалнички мандат?

Балкан

Ѕанакопулос: Солун не треба да им врти грб на северните соседи

Денес се стремиме да пратиме порака на демократија, помирување, солидарност и разбирање, а во исто време, на најкатегоричен начин да изјавиме дека Македонија, Солун и Северна Грција не заслужуваат национализам, омраза и нетолеранција, вели портпаролот […]

Балкан

Државна прослава по повод формирањето на Војска на Косово

По денешното усвојување во косовското Собрание на законите со кои досегашните Безбедносни сили (ФСК) практично се трансформираат во Војска на Косово, во касараната на ФСК „Адем Јашари“ вечерва се одржа церемонија во организација на ФСК […]

Балкан

Ново обвинение против градоначалникот на Загреб

Хрватската Дирекција за борба против корупцијата (УСКОК) поднесе ново обвинение против загрепскиот градоначалник Милан Бандиќ. Како што пренесуваат хрватските медиуми, станува збор за две нови обвиненија од аферата „Аграм“. Првото е во врска со работата […]

Балкан

Српската листа ќе се жали на Уставен суд за Војската на Косово

Претседтелот на најголемата партија на косовските Срби, Српската листа, Горан Ракиќ, смета дека Приштина, со денешната одлуката досегашните Безбедносни сили (ФСК) да се трансформираат во Војска на Косово, изврши атак врз мирот во Косово и […]

Балкан

Харадинај: И Србија доби партнер во Војската на Косово

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај, по усвојувањето на законите со кои се формира Војската на Косово, изјави дека новата косовска воена формација ќе биде војска на мирот и во служба на сите кои живеат во Косово, […]

Балкан

Србија бара итна седница на СБ на ОН поради формирањето Војска на Косово

Шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ денеска најави оти Белград ќе побара одржување на итна седница на Советот за безбедност на Обединети нации поради формирањето на Војска на Косово. – Тоа е најдиректна закана по […]

Интересно

Натали Портман против законот што го дефинира Израел како „еврејска национална држава“

Холивудската актерка од израелско потекло, Натали Портман во интервју за лондонски „Ал Кудс ал Арабија“ го критикуваше донесениот изралски закон што го дефинира Израел како „еврејска национална држава“, усвоен јули годинава. – Законот е грешка, […]

Први оставете коментар

Вашиот коментар пишете го во празното поле:

Вашата емаил адреса нема да биде објавена.


*