Повторно протести во Алжир поради претседателските избори


Во Алжир синоќа повторно имаше антивладини протести поради одржување на претседателските избори, што се закажани на 12 декември.

– Нема да има гласање, скандираа демонстрантите во главниот град истакнувајќи дека изборите се наменети за „регенерација на политичкиот систем“, што е на власт од прогласување на независноста на Алжир во 1962 година.

Протести имаше и во другите градови на Алжир.

Националниот комитет за ослободување на затвореници соопшти дека последните месеци приведени се 140 луѓе.

Протестите во Алжир почнаа на 22 февруари што доведоа до оставка на претседателот Абделазиз Бутефлика , бидејќи граѓаните не сакаат да се избере негов наследник, а претходно да не заминат од власт сите негови соработници.


Вести

Заев и Мицкоски во домашна изолација поради контакт со заболен од ковид – 19

Скоипје, 9 април 2020 () – Лидерите на двете најголеми политички партии Зоран Заев на СДСМ и Христијан Мицкоски на ВМРО-ДПМНЕ од денеска се во задолжителна домашна изолација, соопшти денеска на вонредна прес – конференција […]

Починат притвореник во затворот во Шутка позитивен на Ковид 19 - МИА
Вести

Починат притвореник во затворот во Шутка позитивен на Ковид 19

Скопје, 9 април 2020 () – Притвореник во затворот Скопје во Шуто Оризари, примен на 8 март оваа година, кој починал од срцев удар, без симптоми за коронавирус, посмортем му е потврден Ковид 19, соопшти […]